niedziela, 2 październikaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

 Jak podało BBC, tysiące Żydów wyjeżdża z Rosji po agresji Putina na Ukrainę. Nie godzą się na wojnę i boją się, że po raz kolejny staną się obiektem ataku władz. Natomiast Izrael w sprawie wojny w Ukrainie zajmuje bardzo „wyważone” stanowisko.

 Raport DebunkEU.org podaje, że w ubiegłym roku Kreml przeznaczył co najmniej 1,5 mld dolarów na media masowe, by poprawić swój wizerunek. Tegoroczne wydatki będą bez wątpienia wyższe.

 Bohaterem narodowym w Libanie stał się mężczyzna, który napadł na bank po to, by uzyskać odstęp do własnych pieniędzy, które – jak twierdził – potrzebne mu były na leczenie ojca. Jak poinformował portal NPR, Libańczycy mają bardzo ograniczone prawo do korzystania z własnych kont bankowych.

 Tylko 15 proc. polskich firm korzysta z kluczowych technologii, takich jak chmura. Tymczasem jak wynika z raportu organizacji Public First „Wykorzystanie cyfrowego potencjału Polski”, zwiększenie technologii chmury w małych firmach w UE o 10 proc. spowodowałaby wzrost polskiej gospodarki o 0,4 proc. PKB, czyli o dodatkowe 10 mld zł.

 Co trzecia wyeksportowana na świecie pieczarka pochodzi z Polski.

 Jak wynika z badania Banku Millennium, prawie co trzeci Polak (29 proc.) obawia się problemów finansowych w związku ze wzrostem cen. Około połowa uczestników ankiety (49 proc.) wybiera tańsze produkty, z kolei czterech na dziesięciu badanych rezygnuje z przyjemności i wydatków, które nie są niezbędne do życia (np. tych związanych z rozrywką, jedzeniem na mieście czy dodatkowymi ubraniami).

 Na koniec czerwca, jak podaje DGP, działało w Polsce ponad 91 200 restauracji, barów, mobilnych punktów żywnościowych. To najwięcej od dekady.

Do rynkowego garnka zaglądał

Damian Bukowiecki