- Według raportu niezależnego Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) z siedzibą w Finlandii, w ciągu pierwszych stu dni wojny na Ukrainie Rosja zarobiła około 100 mld euro z eksportu paliw kopalnych. Większość została wysłana do krajów UE, a na czele listy kupujących są Niemcy, które za rosyjską energię zapłaciły 12,1 mld euro.
- Jak podał tygodnik „Do Rzeczy”, ZAiKS zatrudnia prawie 500 osób (nieco więcej niż całe ministerstwo kultury), na wynagrodzenia których wydaje prawie 60 mln zł rocznie.
- Bill Gates był gościem konferencji zorganizowanej przez TechCrunch. Miliarder podkreślił, że wszystkie trendy dotyczące aktywów cyfrowych (m.in. kryptowaluty i NFT) są „w 100 proc. oparte na teorii większego głupca”. Jest to koncepcja, która bazuje na założeniu, że dopóki na rynku znajdzie się inwestor, który zakupi aktywa po wyższej cenie, warto je nabyć. Jego rzeczywista wartość nie ma znaczenia.
- Jak wynika z badania EY, Polacy podczas zakupów nadal bojkotują towary z Rosji i Białorusi – 61 proc. klientów stara się unikać produktów pochodzących z państw rządzonych przez Putina i Łukaszenkę. Najbardziej stanowczy w bojkocie są klienci, którzy ukończyli 50 lat.
- Totalna opozycja w Polsce cały czas nie przedstawiła swojego programu, chociaż podobno go ma. Jeden z niewielu wycieków obietnic to czterodniowy tydzień pracy. Jednak specjaliści nie traktują tego pomysłu poważnie, twierdząc ironicznie, że to, co się sprawdza w zawodzie polityka, nie jest łatwe do wprowadzenia w innych branżach.
- W niemieckich bankach żywności liczba obsługiwanych osób wzrosła od początku roku o około połowę. Ponad dwa miliony osób dotkniętych ubóstwem szuka tam wsparcia – informuje organizacja Tafel Deutschland.
Do rynkowego garnka zaglądał
Arek Wieczorek