czwartek, 7 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

 Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zwrócił się do szefów giełd na świecie z apelem o przeznaczenie 0,25 proc. swoich przychodów za 2021 r. na pomoc uchodźcom z Ukrainy. GPW jako pierwsza podjęła taką decyzję, zaraz po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

 Nie w Warszawie, Gdańsku czy Krakowie, a w Chorzowie, Wałbrzychu, Rudzie Śląskiej i Płocku średnie ceny ofertowe mieszkań rosły w ciągu ostatniego roku najmocniej – wynika
z danych portalu Bankier.pl.

 W Rosji i poza jej granicami zmarło w ostatnich miesiącach kilku menedżerów wysokiego szczebla związanych z koncernami energetycznymi. Takie przypadki rosyjskiego biznesu?

 Pandemia COVID-19 była dobra dla portfeli bogatych. Według analizy opublikowanej przez organizację humanitarną Oxfam, do grona miliarderów od 2020 roku dołączyło około 573 osób, co daje globalną liczbę 2668 osób. Szacunki te oznaczają, że podczas pandemii średnio co 30 godzin przybywał nowy miliarder. Raport, który opiera się na danych zebranych przez „Forbesa”, analizuje wzrost nierówności w ciągu ostatnich dwóch lat.

 Polscy przedsiębiorcy (i nie tylko oni) nie mogą zrozumieć, dlaczego podatek na służbę zdrowia zależy od osiąganego dochodu. To jedna z tajemnic Polskiego Ładu.

 Finowie rzucili się na model długopisu za 8 euro, którym szef MSZ Finlandii Pekka
Haavisto podpisał wniosek o akcesję kraju do NATO. Jednorazowy cienkopis stał się przebojem
i został wyprzedany z sieci handlowej Stockmann – podał dziennik „Helsingin Sanomat”.

 Między innymi Niemcy, Włochy i Holandia łamią ustalenia Unii Europejskiej dotyczące opłat za rosyjski gaz. Biznes ważniejszy od praworządności?

 Jak podał „Puls Biznesu”, przedsiębiorcy zyskają możliwość samodzielnego badania trzeźwości pracowników w godzinach pracy.

Do rynkowego garnka zaglądał

Damian Bukowiecki