sobota, 13 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

 Pod koniec kwietnia strona ukraińska szacowała straty poniesione w wyniku agresji rosyjskiej na prawie 500 mld dolarów, w tym straty infrastruktury drogowej na ponad 100 mld dolarów.

 Specjaliści IT są cały czas w grupie najbardziej poszukiwanych pracowników. W pierwszym kwartale br. liczba ofert pracy kierowanych do tej grupy wzrosła dwukrotnie w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego – wynika z raportu firmy Experis.

 Stellantis wstrzymuje produkcję samochodów w Rosji – poinformowało biuro prasowe koncernu motoryzacyjnego. Do spółki należą takie marki jak Citroen, Chrysler, Alfa Romeo czy Opel.

 W ubiegłym roku zatrudnienie etatowe w grupie Agora (m.in. kina Helios, reklama zewnętrzna, wydawca „Gazety Wyborczej”) zwiększyło się o 47 etatów, do 2323, a wydatki na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze o 19,1 proc., do 315,8 mln zł. Większość członków zarządu spółki zarobiła dwa razy więcej, bo dostali zaległe premie.

 W ocenie Banku Światowego co najmniej 10 krajów może w nadchodzących miesiącach ogłosić niewypłacalność. W ostatnich tygodniach pojawiły się informacje o ogłoszeniu bankructwa przez Liban oraz Sri Lankę. Także Mali nie spłaciło obligacji na czas, choć ze względu na okres karencji jeszcze nie można mówić o bankructwie kraju. Dane Banku Światowego i MFW pokazują, że największe problemy z długiem dotyczą Afryki, w tym: Mozambiku, Zambii, Wysp Zielonego Przylądka i Angoli. Pod presją wynikającą z obciążenia kosztami zadłużenia jest też np. Pakistan.

 W drugiej połowie kwietnia prezes Banku Światowego David Malpass poinformował, że jego instytucja obniżyła prognozy wzrostu światowego PKB w 2022 roku z 4,1 proc. do 3,2 proc.

 Na początku roku mocno spadła sprzedaż mieszkań, ale ich ceny zdaniem analityków się nie obniżą.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki