czwartek, 13 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

Bankructwa w tym roku obawia się niemal co piąta polska firma. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie BIG InfoMonitor.

Niebo nad Europą pełne jest pustych lub niemal pustych samolotów. Przewoźnicy postępują jednak zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej, starając się w ten sposób zachować sloty w najważniejszych portach lotniczych. Tylko Brussels Airlines będą zmuszone w sezonie zimowym do wykonania 3 tys. takich przynoszących strat operacji, natomiast Lufthansa aż 18 tys. Wszystko po to, aby zachować prawa do startów i lądowań na niektórych lotniskach.

Jak podała „Rzeczpospolita” (dane firmy Check Point) aktywność cyberprzestępców w Polsce wzrosła w styczniu o 37 proc.

Jak podała PAP, japońskie miasto Futaba, ewakuowane w 2011 roku po trzęsieniu ziemi i awarii elektrowni jądrowej w Fukushimie, po raz pierwszy zezwoliło części mieszkańców na nocowanie w opuszczonych domach, by mogli przygotować się do powrotu po ponad 10 latach.

Według danych GUS w 2021 r. oddano do użytkowania 234,7 tys. mieszkań, tj. O 6,3 proc. więcej niż przed rokiem i najwięcej od końca lat 70. ubiegłego wieku.

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług zakłada wprowadzenie od 1 lutego na okres sześciu miesięcy 0 proc. stawki VAT na żywność, obniżki VAT na paliwa do 8 proc., oraz  zniesienie podatku na gaz. Jednocześnie przedłużona zostanie obniżka VAT na prąd i na ciepło do 5 proc. do końca lipca.

4-dniowy tydzień pracy może stać się nowym benefitem w wielu branżach. W Polsce niektóre firmy po cichu prowadzą badania nad taką możliwością.

Rosyjski bank centralny rozważa uchwalenie prawa zakazującego transakcji finansowych z użyciem kryptowalut.

Do rynkowego garnka zaglądał

Arek Wieczorek