sobota, 22 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

 Jak podał brytyjski „The Economist”, w Rosji odsetek funkcjonariuszy służb specjalnych w organach cywilnych Federacji Rosyjskiej wynosi ok. 77 procent. „The Financial Times” określił taką sytuację mafijnym terminem „Russia Inc.”.

 Bill Gates (współtwórca Microsoftu) kupił swoje pierwsze auto elektryczne. Wybrał porsche taycana. Ile zapłacił? Nie podano. Dość dobrze wyposażona wersja w Polsce kosztuje ok. 790 tys. złotych.

 Jeszcze niedawno Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności twierdził, że dzienna dawka bisfenolu A (spotykany w wielu opakowaniach żywności) wynosi 50 µg na kilogram masy ciała człowieka. Jakiś czas temu uznali, że jednak tylko 4 µg. Przy czym do dzisiaj nikt dokładnie nie bada, ile tego cichego mordercy jest w opakowaniach…

 Polska znalazła się w pierwszej piątce europejskich państw, które sprzyjają pracy zdalnej. W rankingu „Remote Workes Index” wzięto pod uwagę 20 najbardziej zaludnionych państw Europy. Wyprzedziły nas Niderlandia, Niemcy, Hiszpania i Wielka Brytania.

 W Polsce udział płatności gotówkowych w płatnościach detalicznych systematycznie maleje. W 2005 roku płatności gotówkowe stanowiły 98 procent. W 2018 roku udział tego rodzaju płatności spadł do 57 procent.

 Jak podał Międzynarodowy Fundusz Walutowy, w 2019 roku PKB na mieszkańca mierzony siłą nabywczą walut narodowych wyniósł dla Polski ok. 33,9 tys. USD, natomiast dla Portugalii 33,7 tys. USD. Tym samym po 15 latach członkostwa w UE wyprzedziliśmy pod względem „bogactwa” drugi kraj „starej” UE. Cztery lata wcześniej wyprzedziliśmy Grecję.

 Na tegorocznej Liście 100 Najbogatszych Polaków „Forbesa” przybyło aż czternastu miliarderów. Jest ich w Polsce już 56.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki