wtorek, 23 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

  • Trwają zatrzymania osób związanych z działalnością w Polsce mafii lekowej. Jak podała „Gazeta Bankowa”, rozbita przez białostocką delegaturę CBA grupa przestępcza od stycznia 2017 r. do maja 2018 r. skupiła niezgodnie z prawem leki o wartości ponad 50 mln zł.
  • Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył 120,6 mln zł kary na Volkswagen Group Polska za wprowadzenie w błąd klientów. Chodzi m.in. o informacje dotycząca poziomu emisji spalin. To najwyższa kara w historii UOKiK za naruszenie praw konsumentów.
  • Związek Banków Polskich poinformował, że w 2019 r. prawomocnie na korzyść banków rozstrzygnięto ponad 70 proc. sporów sądowych w sprawie kredytów walutowych.
  • Jak podał „Puls Biznesu”, przykrym zaskoczeniem początku 2020 r. były dane o inflacji. Inflacja konsumencka, odczuwana najbardziej przez zwykłych ludzi, osiągnęła 3,4 proc. To mocno powyżej szacunków analityków i prognoz NBP.
  • Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłego senatora PiS Stanisława Koguta, jego syna i dyrektorkę małopolskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zatrzymania są związane ze śledztwem dotyczącym wielomilionowych łapówek.
  • Dochodzenie prawdy i sprawiedliwości w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości nie posuwa się zbyt szybko. Niemniej jednak obecnie agenci warszawskiej delegatury CBA prowadzą pod nadzorem prokuratury około 70 śledztw, które dotyczą prawie 200 nieruchomości.
  • Jak podały niemieckie media, Siemens zdecydował, że wywiąże się z kontraktu związanego z budową kopalni węgla w Australii. Zerwania umowy zawartej w sprawie tego przedsięwzięcia z indyjską firmą Adani domagali się niemieccy aktywiści klimatyczni oraz… Greta Thunberg.

Do rynkowego garnka zaglądał Damian Bukowiecki