sobota, 22 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

 Jak podaje „Rzeczpospolita”, grupa ekonomistów związana z tzw. ruchem liberalnym w Polsce uważa, że konieczne jest wznowienie zarzuconej w Polsce prywatyzacji. Nie ma ona jednak dotyczyć spółek o znaczeniu strategicznym.

 Ekonomiści OECD stwierdzili, że inflacja CPI (wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych) w Polsce zmniejszyła się w tym roku o połowę.

 Znakomita większość Polaków, według kilku sondaży, jest przeciwna wprowadzeniu waluty euro w najbliższych pięciu latach. Z tego prawie połowa respondentów uważa pomysł wspólnej waluty europejskiej za całkowicie chybiony.

 Jak podał serwis „Bankier”, Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że kontrakty zawarte przez PiS w dziedzinie energetyki i modernizacji armii trzeba podtrzymać. W tych dwóch obszarach potrzebna jest kontynuacja.

 Cena badania technicznego auta prawdopodobnie wzrośnie od przyszłego roku. Obecnie kierowcy płacą niecałe 100 złotych. Jak pisze „DGP”, diagności uważają, że uczciwą ceną byłoby 430 złotych.

 Niemieckie media oczekują od rządu Donalda Tuska co najmniej kilku decyzji. Między innymi głośno artykułuje się wstrzymanie działań związanych z energetyką jądrową w Polsce, budową terminalu kontenerowego w Świnoujściu i inwestycją w CPK.

 W pierwszych trzech kwartałach tego roku doszło do 45 dużych upadłości w Niemczech. Ogromny kryzys dotknął służbę zdrowia. Jak podaje „Gazeta Prawna”, dwie trzecie niemieckich szpitali określa swoją sytuację jako złą lub bardzo złą.

 Czy nowa koalicja rządząca mająca większość w Sejmie i Senacie ograniczy immunitety dla parlamentarzystów, sędziów i prokuratorów? Za takimi rozwiązaniami opowiada się ponad 80 proc. Polaków.

Do rynkowego garnka zaglądał

Arek Wieczorek