piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rośnie konsumpcja owoców i warzyw

Według badań Kantar sezon 2023 wzmocnił trend rosnącej konsumpcji owoców i warzyw. Kilkanaście gatunków regularnie notowało historyczne rekordy jeżeli chodzi o spożycie.

W sierpniu już prawie połowa Polaków (49 proc.) jadła warzyw i owoców „dużo” i „bardzo dużo”. Rekordowe 19 proc. Polaków odżywiało się w sierpniu w pełni zgodnie z zaleceniami dietetyków – warzywa i owoce stanowiły minimum połowę tego, co jedli w każdym posiłku.

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego są jednoznaczne: warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego, co jemy w każdym posiłku. Niskie spożycie, w szczególności owoców, stanowi jeden z największych błędów żywieniowych i jedno z największych wyzwań edukacyjnych. Tym bardziej cieszy wyraźny trend wzrostowy.

– Konsumpcja rośnie i to nas, dietetyków, bardzo cieszy. Ona była wysoka w okresie pandemii. Kiedy ludzie bali się tego, że zachorują, w warzywach i owocach widzieli źródło zdrowia i odporności. Teraz nie ma takiego czynnika zewnętrznego, a konsumpcja jest rekordowa – mówi Monika Stromkie-Złomaniec, dietetyk kliniczny, ekspert wielu projektów kreujących zdrowe nawyki żywieniowe Polaków. – Sezon 2023 napawa optymizmem, widać, że Polacy przestawiają swoje myślenie. Częściej widzą związek przyczynowo-skutkowy, że kiedy jemy lepiej i zdrowiej, to czujemy się lepiej i mamy lepsze wyniki. To jest też nasze wielkie zadanie – pokazać ten związek. Widzimy efekty tej edukacji, rośnie liczba konsumentów, dla których warzywa i owoce stanowią połowę każdego posiłku – dodaje Monika Stromkie-Złomaniec z serwisu „Z kaloriami na pieńku”.

– Jemy zdrowiej i lżej, chcemy spożywać to, co sezonowe i lokalne. Staramy się wzmacniać te trendy. Jesteśmy aktywni w mediach społecznościowych. Regularnie zapraszamy na samozbiory, promujemy większe zakupy w trakcie zbiorów poszczególnych gatunków. W tym roku doszła promocja mrożenia owoców sezonowych. Widzę ogrom pracy i coraz więcej ludzi zaangażowanych i wzmacniających działania Funduszu Promocji Owoców i Warzyw – komentuje Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

(irko)