Wrocławski ogród zoologiczny cały czas jest miejscem licznie odwiedzanym tak przez mieszkańców, jak i osoby przyjeżdżające turystycznie do stolicy Dolnego Śląska. Trudno się zresztą temu dziwić, bo w zwierzyńcu nad Odrą cały czas coś się dzieje i nie ma czasu na nudę.
Zainteresowanie wrocławskim zoo, szczególnie po otwarciu Afrykarium, sprawiło, że miejsce to stało się dla sporej liczby osób naprawdę atrakcyjne. Nie znaczy to oczywiście, że wcześniej ogród świecił pustkami. O nie! Zawsze było tam tłumnie. Teraz jednak otrzymał to coś szczególnego, co go wyróżnia na polskim (i nie tylko) rynku miejsc na swój sposób szczególnych.
Właśnie to dostrzegli użytkownicy wyspecjalizowanego portalu internetowego dzieckowpodrozy.pl. To miejsce adresowane do aktywnych rodziców, dla których podróże z dziećmi to fascynująca przygoda odkrywania świata. Poza treściami redakcyjnymi przeczytać tam można także blogi redagowane przez podróżników, którzy bliższy i dalszy świat postanowili odkrywać ze swoimi dziećmi. To naprawdę świetna lektura i cała moc wskazówek – jak, gdzie, kiedy i dlaczego… Autorzy portalu proponują również miejsca w Polsce i za granicą, które warto odwiedzić (edukacja, wypoczynek, aktywność fizyczna). Tam też cyklicznie powstają rankingi turystycznych hitów (w różnych dziedzinach tematycznych) tworzone przez osoby ciekawe świata.
Nie tak dawno portal dzieckowpodrozy.pl opublikował kolejny ranking największych rodzinnych atrakcji w Polsce. Oddano w nim prawie 16 tys. głosów. Ten plebiscyt przeprowadzono w dwóch etapach. W pierwszym wskazano 50 polskich atrakcji najczęściej odwiedzanych przez rodziny. Z tej liczby użytkownicy portalu wybrali TOP 10 (w tym zestawieniu nie uwzględniono aquaparków, bo te mają swój oddzielny ranking). I właśnie w tej dziesiątce najlepszych rodzinnych atrakcji w Polsce na rok 2018 znalazło się także wrocławskie Afrykarium. Przypomnijmy tylko, że działa ono od października 2014 roku i jest projektem wyjątkowym. W ogromnym gmachu powstało nowoczesne oceanarium, w którym podziwiać można tysiące ryb z całej Afryki. Tam również spotkamy hipopotamy, pingwiny, golce, mrówniki, krokodyle, maleńkie antylopy, niektóre gatunki ptaków. Prawie kilometrowa ścieżka zwiedzania prowadzi przez sześć regionów Afryki.
Wrocławskie Afrykarium w TOP 10 najlepszych rodzinnych atrakcji w naszym kraju znalazło się obok takich miejsc jak: największy w Polsce Park Rozrywki Energylandia w Zatorze, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, wrocławskie Hydropolis, Park Edukacji i Rozrywki Farma Iluzji we wsi Mościska obok Woli Życkiej, Kopalnia Soli w Wieliczce, Zagroda Edukacyjna „Ziołowy Dzbanek” we wsi Sąpy niedaleko Elbląga, Bałtowski Kompleks Turystyczny w okolicy Ostrowca Świętokrzyskiego i Osada Słowiańska w Sławutowie (leży w połowie drogi pomiędzy Trójmiastem a znanymi nadmorskimi miejscowościami wypoczynkowymi jak Władysławowo, Karwia czy Jastrzębia Góra).
Jak z tego widać, to naprawdę godna dziesiątka, którą każdy rodzic ze swoimi podopiecznymi powinien odwiedzić. Zresztą jak nie ma podopiecznych (bo na przykład już wyrośli i chodzą swoimi ścieżkami), to rodzice sami także mogą zobaczyć te miejsca, bo każdy znajdzie tam coś dla siebie. Gwarantuję. A jak już pojawią się w Afrykarium na terenie wrocławskiego ogrodu zoologicznego, to oczywiście nie wolno im ograniczyć się tam jedynie do niego. Bo atrakcji w zoo jest dużo więcej. Wymienię chociażby pawilon Madagaskar, ekspozycję Smoków Indonezji, terrarium z jedną z najbogatszych w Europie kolekcją gadów i płazów, ciekawie zrobioną ekspozycję fauny i flory Odry. To także jedno z nielicznych miejsc, gdzie można zobaczyć okapi, które na wolności żyje jedynie w jednym regionie wilgotnych lasów równikowych Demokratycznej Republiki Konga, a przez Europejczyków odkryte zostało dopiero na początku XX wieku.
Tomasz Miarecki