Rozmowa z Marianem Wojciechowskim, wójtem gminy Reńska Wieś
– Niebawem będziecie celebrować Święto Herbowe…
– …które jest przez naszą społeczność corocznie obchodzone w rocznicę uchwalenia herbu Reńskiej Wsi. Tylko raz – w roku 1997, gdy przyszła powódź – nie świętowaliśmy ze zrozumiałych względów. W tym roku zaprosiliśmy naszych przyjaciół z partnerskich gmin, a do Euroregionu Pradziad napisaliśmy wniosek o dofinansowanie imprez, które odbędą się przy okazji naszego święta – przede wszystkim Festiwalu Orkiestr Dętych (12-13 lipca).
– Święto Herbowe jest dla was ważnym kulturalnym spotkaniem.
– Oczywiście, i bardzo wielu byłych mieszkańców naszej gminy planuje sobie wcześniej urlopy w Niemczech właśnie na lipiec, aby przyjechać na to święto do Reńskiej Wsi.
– Nie samym jednak świętowaniem gmina żyje, a pół roku już za wami.
– Ten rok jest dla nas wyjątkowo dobry, bowiem tak dużej kwoty na inwestycje – prawie 15 mln zł – w historii naszej gminy nigdy nie było. Chcę zaznaczyć, iż z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa opolskiego otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości ponad 6 mln zł na uzbrojenie terenów inwestycyjnych i to jest także największe zadanie inwestycyjne w historii gminy Reńska Wieś. Wykonano pierwszy etap tego zadania – drogi umożliwiające dojazd do każdej z działek, kanalizację deszczową, a na teren pierwszej z działek doprowadzony został wodociąg i kanalizacja sanitarna. Teraz w ramach subregionu kędzierzyńsko-kozielskiego złożyliśmy wniosek o następne środki na dalszą część uzbrojenia tego terenu. Chcielibyśmy doprowadzić wodę i kanalizację do wszystkich działek, dokończyć budowę dróg, a ponadto staramy się o dostęp drogowy do tych nieruchomości z drugiej strony. Teraz mamy dobry dojazd od strony drogi krajowej, ale jest szansa na dojazd także od drogi powiatowej.
– Czy dużo jest jeszcze wolnego miejsca na ulokowanie firm?
– Cały teren ma około 47 ha do zagospodarowania, a teraz mamy już umowę dzierżawy na pierwszą działkę wielkości około 7 ha, gdzie ma być wybudowana biogazownia. Ponadto są prowadzone rozmowy dotyczące zagospodarowania kolejnej ośmiohektarowej działki i mam nadzieję, że pozostały teren też wkrótce znajdzie swoich nabywców.
– A drugie półrocze?
– Chcielibyśmy ukończyć boisko w Reńskiej Wsi, a wtedy będziemy dysponowali dużym kompleksem sportowym, gdzie będzie można organizować nie tylko mecze piłkarskie, ale i szereg rozgrywek w innych dyscyplinach sportowych.
– Niedługo wybory samorządowe…
– …i będę kandydował na wójta. Do emerytury brakuje mi kilku lat, pracuję w samorządzie prawie 22 lata, mam odpowiednie doświadczenie w tej pracy i pomysły na dalszy rozwój naszej gminy.
Rozmawiał Sławomir Grymin
Program Święta Herbowego
(namiot przy Gminnym Ośrodku Kultury w Reńskiej Wsi)
12 lipca (sobota)
9.00
Turniej szachowy (GOK)
13.00-15.00
Występ zespołów z Domu Kultury w Reńskiej Wsi: Gwiazdeczki, Poezja, mażoretki Perełki, blok dziecięcy
15.30-18.30
Prezentacja utworów w ramach konkursu orkiestr i przemarsz ulicami Reńskiej Wsi
18.30
Występ zespołu Długomiłowiczanki
19.30
Zabawa taneczna z zespołem Aries
13 lipca (niedziela)
10.00
Msza święta w kościele parafialnym w Reńskiej Wsi w intencji orkiestr dętych oraz Święta Herbowego
11.00
Koncert orkiestr dętych przed kościołem i przemarsz ulicami
13.00
Turniej piłki nożnej orlików (stadion w Reńskiej Wsi)
13.30
Prezentacja utworów w ramach konkursu orkiestr
15.15
Mażoretki Perełki
15.30
Występ zespołu Sukces z Rydułtów
17.15
Mażoretki Perełki
17.30
Finał konkursu orkiestr dętych
19.00
Zabawa taneczna z zespołem Orion