poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Raz około Wielkiejnocy

Tego spotkania z tradycją wielkanocną nie powinniśmy przegapić. Podobnie jak tradycyjnego kiermaszu organizowanego w sobotę przed Niedzielą Palmową.

W 1968 roku Muzeum Etnograficzne, Oddział Muzeum Narodowe we Wrocławiu zorganizowało po raz pierwszy wystawę „Wiosenna plastyka obrzędowa”. W 2018 roku mija 50 lat od przygotowania tej ekspozycji i ten szczególny jubileusz będzie okazją do opowiedzenia wrocławianom o historii kolekcji plastyki obrzędowej, o związanych z nią pracownikach Muzeum Etnograficznego oraz o twórcach, których prace złożyły się na ten zbiór.

Muzeum Etnograficzne, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu ma w swoich zbiorach kolekcję pisanek liczącą około 950 eksponatów, którą można podzielić na dwa zespoły. Pierwszy z lat 60. i 70. XX w., stanowiący główny trzon zbioru oraz drugi zespół pozyskiwany później w latach 1992-2007, w którym dominują jajka zdobione artystycznie.

Na ekspozycji „Raz około Wielkiejnocy” zaprezentowana zostanie znacząca cześć kolekcji: pisanki zdobione techniką batikową, rytowniczą, oklejanki, nalepianki, oraz jajka artystycznie zdobione. Pokazane zostaną także palmy i inne rekwizyty obrzędowości wielkanocnej. Całość dopełnią archiwalne fotografie oraz współczesne krótkie filmy o tematyce wielkanocnej.

W czasie trwania ekspozycji zostanie zorganizowany kiermasz – 24marca (sobota przed Niedzielą Palmową).