wtorek, 5 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Radwanice: Tutaj żyje się dobrze

Rozmowa z Pawłem Piwko, wójtem gminy Radwanice

Tegoroczny budżet gminy Radwanice całkiem okazały…

Paweł Piwko
Paweł Piwko

– …i z roku na rok dysponujemy coraz większym budżetem. W zeszłym roku budżet naszej gminy był rekordowy, ale w tym roku jest całkiem możliwe, iż wydatki majątkowe przewyższą wydatki bieżące, co w samorządach jest prawdziwą rzadkością. Mamy dzisiaj 19 mln zł wydatków bieżących i 19 mln zł wydatków majątkowych. Zatem w sferze inwestycyjnej idziemy w dobrym kierunku i chcemy przekroczyć magiczną barierę 20 mln zł.

Jaka jest całkowita wielkość tegorocznego budżetu gminy Radwanice?

Po stronie wydatków prawdopodobnie osiągnie 40 mln zł, a takiego budżetu w historii naszej gminy jeszcze nie było. Cieszę się z tego powodu i chcę także zaznaczyć, że w tym roku wspomagamy się pożyczką na najważniejszą inwestycję, czyli budowę kanalizacji i wymianę sieci wodociągowej wraz z budową nowej oczyszczalni ścieków. Poza tym – zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców – realizujemy najwięcej inwestycji drogowych. Chcę też podkreślić, że przeprowadziliśmy ankietę dotyczącą jakości życia w gminie Radwanice, która generalnie wyszła dla naszego samorządu pozytywnie. Ale z drugiej strony jestem wdzięczny za głosy wskazujące, gdzie trzeba dokonać poprawy.

Z czego mieszkańcy byli najbardziej zadowoleni?

Z tempa zmian dotyczących infrastruktury naszej gminy i z wdrażanej przez nasz samorząd zrównoważonej strategii rozwoju gminy, czyli z tego, że inwestujemy w każdej miejscowości gminy, ponieważ dla nas wszyscy mieszkańcy gminy są tak samo ważni. A naszym priorytetem jest to, żeby gmina Radwanice postrzegana była jako świetnie miejsce do zamieszkania.

Czy rozwija się osadnictwo na terenie waszej gminy?

Liczba mieszkańców naszej gminy z roku na rok będzie się zwiększała. Już widać taki trend i w każdym tygodniu spływają do nas pozwolenia na budowę domków jednorodzinnych. Mieszkańcy m.in. Głogowa, Lubina i nawet Wrocławia wybierają na swoje nowe miejsce zamieszkania właśnie gminę Radwanice…

– …która jest gminą nowoczesną, w której przeprowadzono interesujące projekty innowacyjne i proekologiczne – m.in. zainstalowano wielką farmę fotowoltaiczną.

A we wspomnianej ankiecie 80 proc. mieszkańców uznało tereny naszej gminy za przyjazne środowisku naturalnemu i to też przyciąga do gminy Radwanice.

Co jeszcze jest waszym atutem?

Na pewno ceny działek budowlanych, które są niższe niż w ościennych gminach, a ponadto rozwiązania komunikacyjne. W pobliżu Radwanic krzyżują się ważne szlaki komunikacyjne – trasa szybkiego ruchu S3 łącząca południe Polski i Europy z wybrzeżem Bałtyku, przebudowywana będzie droga nr 12 prowadząca przez Żagań w kierunku zachodniej granicy państwa, a przez Głogów i Leszno – w stronę centrum kraju i granicy wschodniej z Ukrainą. Niedaleko też przebiegają autostrady A4, A8, A18 i drogi ekspresowe S5 i S8, a port lotniczy we Wrocławiu oddalony jest o 97 km. Z Radwanic niedaleko jest do wielu ośrodków miejskich, gdzie czekają na chętnych liczne miejsca pracy, m.in. Głogów, Lubin, Legnica, Zielona Góra, Leszno i Wrocław.

W tym roku wybory samorządowe. Czy będzie się pan ubiegał o ponowne wójtowanie w gminie Radwanice?

Postanowiłem kandydować na wójta, ponieważ lubię pracować na rzecz naszej społeczności i chyba nieźle realizuję się w tej pracy. Tutaj mieszkam, z tej społeczności się wywodzę i chciałbym dla tej społeczności jeszcze coś dobrego zrobić.

Rozmawiał Sławomir Grymin