niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Radwanice: Skazani na sukces

Dla położonej na Równinie Szprotawskiej i Wzgórzach Dałkowskich gminy Radwanice ostatnie lata były czasem prosperity, wprowadzania nowoczesnych rozwiązań ekologicznych, skutecznego pozyskiwania finansowych środków i wzbogacania infrastruktury. Gmina rozwija się dynamicznie i wygląda na to, że ten rozwój będzie coraz intensywniejszy – także za przyczyną powstającej trasy szybkiego ruchu S3.

– Pod kątem inwestycyjnym rok 2017 zapowiada się nam rekordowo – uśmiecha się wójt Paweł Piwko. – W historii gminy Radwanice nigdy nie dysponowaliśmy tak wielkimi funduszami na inwestycje infrastrukturalne. Po raz pierwszy przekroczyliśmy barierę 30-milionowego budżetu gminy, a wydatki inwestycyjne przekroczą 10 mln zł, czyli jedną trzecią budżetu.

W tym roku w gminie Radwanice priorytetami będą: poprawa infrastruktury wodno-ściekowej, przebudowa dróg, wymiana sieci wodociągowej, budowa nowej oczyszczalni ścieków oraz budowa kanalizacji w południowej części gminy. Warto podkreślić, że przez tereny gminy przebiegać będzie szybko powstająca droga ekspresowa S3. – Z tą drogą nie tylko nasza gmina, ale także inne okoliczne samorządy wiążą swoje nadzieje dotyczące zdynamizowania rozwoju – podkreśla wójt Paweł Piwko. – Nie przysypiamy, tylko już opracowujemy plany zagospodarowania przestrzennego, a wszystko po to, aby przygotować sobie tereny pod przemysł i pod lokalizację nowych firm.

Terenów inwestycyjnych gmina Radwanice ma całkiem sporo – około 160 hektarów, do których będzie dobry dojazd i które będą zaopatrzone we wszelkie niezbędne media. Na razie inwestorzy dość nieśmiało interesują się tymi nieruchomościami, ale zapewne to się zmieni, gdy trasa już powstanie, w roku 2018. – Pytano już nas o tereny pod centrum logistyczne, ale jestem pewien, że prawdziwie dynamiczny ruch inwestycyjny zacznie się po wybudowaniu drogi – ocenia wójt Piwko.

Gmina Radwanice ma to szczęście, że na jej terenie krzyżują się dwie drogi krajowe – droga nr 12 i trasa S3, które wiodą na północ, w kierunku Bałtyku, i na południe kraju. Jest tajemnicą poliszynela, iż położenie takie musi determinować rozwój gminy, zdynamizować jej gospodarkę i pozytywnie wpłynąć w przyszłości na wysokość jej budżetu. – Trzeba tylko uzbroić nasze tereny i mieć trochę szczęścia – zaznacza wójt Paweł Piwko.

Tego szczęścia gminie Radwanice warto życzyć, ale fartowi trzeba nieraz dopomóc i takiej pomocy można oczekiwać od samorządu, samorządu nowoczesnego, który wcześniej stawiał na rozwiązania innowacyjne, ze wszech miar nowoczesne – chociażby ogromną farmę fotowoltaiczną. – Najprawdopodobniej na naszym terenie powstanie druga farma fotowoltaiczna, bowiem inwestor wygrał aukcję w Urzędzie Regulacji Energetyki i być może w tym roku rozpocznie się już budowa – wyjaśnia wójt.

Widać więc wyraźnie, że słynne radwanickie słonie wspomagają samorząd w ich ambitnych zadaniach i nie opuszczają miejscowej społeczności. – Ale bez codziennej pracy urzędników i radnych, bez konsekwencji i dobrych pomysłów oraz wsparcia mieszkańców same słonie by nie wystarczyły – dodaje Paweł Piwko.

HS