piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Radwanice: Plany zostały wykonane

Dla samorządu gminy Radwanice, leżącej w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim, rok 2023 był kolejnym udanym rokiem. Z powodzeniem realizowano budżet gminy z pomocą zewnętrznych dotacji finansowych. Pracowano zgodnie dla dobra ogółu i efekty tej dobrej roboty są widoczne. Gmina Radwanice jest świetnym przykładem gminy dynamicznie rozwijającej się w myśl zasady zrównoważonego rozwoju, w której plany przekuwane są w realne działania służące miejscowej społeczności. Tutaj przedstawiciele władz gminy w zasadzie nigdy nie narzekają.

Dom Kultury miejscem integracji

– Jak tu narzekać – uśmiecha się wójt Paweł Piwko – gdy, jeśli chce się pracować, to zawsze się coś dobrego zbuduje. Determinacja naszego samorządu – od początku tej kadencji – jest naprawdę duża, a rok 2023 był bardzo dobrym rokiem, i kończymy go szczęśliwie, bowiem wszystkie zaplanowane przez nas zadania zostały niemal całkowicie zrealizowane. A teraz przed nami rok 2024, który już zapowiada się bardzo interesująco.

Paweł Piwko, wójt Radwanic

Sztandarową inwestycją dla radwanickiego samorządu w roku 2023 było wybudowanie i oddanie do użytku nowego Domu Kultury w Radwanicach.

– Cieszy mnie niezmiernie pozytywny odbiór tej inwestycji przez naszą społeczność – uśmiecha się wójt Paweł Piwko. – Wcześniej zajmowaliśmy się przede wszystkim budową dróg, kanalizacji i sieci wodociągowych – co było priorytetem – lecz inwestowanie w bazę ma kapitalne znaczenie, jeśli chcemy, by gmina Radwanice była atrakcyjną pod względem osadnictwa. Raduje mnie również to, że nowy obiekt cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców, którzy gremialnie go odwiedzają i biorą udział w realizowanych tam działaniach – m.in. spektaklach teatralnych, seansach filmowych, zajęciach warsztatowych – oraz korzystają z czytelni. To świetne miejsce spotkań, które będzie integrować. Każdy tutaj może przyjść, niedawno zorganizowaliśmy wspaniały Bal Seniora, a kolejne ciekawe imprezy i spotkania przed nami. Poza tym wybudowaliśmy plac targowy wraz z pobliskim parkingiem, którego swoistym otwarciem będzie 16 grudnia jarmark bożonarodzeniowy, na który już zgłosiło się ponad 40 wystawców. Ponadto warto wspomnieć o budowie mostu przez Szprotawę przepływającą przez gminę Radwanice, który połączy część północną gminy z południową. To kolorowy, imponujący most o długości 47 m, który wiosną roku 2024 otworzymy rajdem rowerowym.

Zgodne współdziałanie podstawą sukcesu

Gmina Radwanice należy do tej grupy dolnośląskich samorządów, w których włodarze gmin świetnie współpracują z radnymi.

– Na szczęście w wielu sprawach istotnych dla mieszkańców jesteśmy z radnymi zgodni – ocenia wójt Paweł Piwko. – Głupi traci czas na kłótnie, a Rada Gminy Radwanice jest radą pracowitą i mądrą. Natomiast budżet na rok 2024 będzie podobny do poprzednich budżetów w tej kadencji, czyli będzie przede wszystkim budżetem proinwestycyjnym. Toteż z 70 mln zł ponad 65 proc. przyszłorocznych wydatków budżetowych zostanie przeznaczonych na inwestycje infrastrukturalne. To pozwoli zrealizować nam kolejne zamierzenia – a wiodącym przedsięwzięciem będzie stworzenie Centrum Usług Społecznych Roszarnia w Radwanicach. Zaadaptujemy pomieszczenia byłych słynnych zakładów roszarniczych będących częścią historii naszej gminy i powstanie nowoczesny obiekt, w którym będą prowadzone usługi sportowo-zdrowotne i o charakterze społecznym. Będzie m.in. kręgielnia, sala fitness, siłownia oraz baza noclegowa, a także izby regionalne, gabinety psychologiczno-rehabilitacyjne i świetlica środowiskowa.

Niedługo samorządowe batalie wyborcze

Najprawdopodobniej na wiosnę przyszłego roku będą wybory samorządowe – w tym wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

– Będę ponownie ubiegał się o urząd wójta gminy Radwanice – deklaruje wójt Paweł Piwko. – Mam jeszcze sporo pomysłów dotyczących rozwoju gminy, jest we mnie zdrowie i energia, aby działać na rzecz naszej społeczności. A praca ta jest trochę jak narkotyk i pochłania człowieka bez reszty… Tym bardziej, jeśli są sukcesy i robi się fajne rzeczy. Mam też nadzieję, że ludzie widzą efekty tej mojej roboty i znowu mi zaufają.

S.G.