czwartek, 20 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Radwanice: Kierunek już wytyczony

Znających gminę Radwanice na pewno nie dziwi, że nowe słonie w centrum stolicy gminy są zielone, bowiem właśnie zieleń jest kolorem ekologicznych działań i nowoczesności, z których gmina jest powszechnie znana, ale również gospodarności miejscowego samorządu. Dlatego gmina Radwanice jest tak atrakcyjna dla nowych mieszkańców i inwestorów, którzy niebawem będą mogli lokować swoje firmy w strefie aktywności gospodarczej.

Kadencja 2014-2018 była bardzo udana dla radwanickiego samorządu, i to z wielu powodów.

Paweł Piwko
Paweł Piwko

– Gdy wygrałem wybory na wójta, to na początku mojej pracy nie sądziłem, że aż tyle osiągniemy w tak krótkim czasie, między innymi poważnie zwiększając budżet gminy z 20 mln zł aż do 40 mln zł w tym roku – uśmiecha się wójt Paweł Piwko. – Wiele można by mówić i o wielu sprawach marzyć, ale na zarządzanie gminą warto patrzeć realistycznie i jeśli nie będziemy mieli pieniędzy na realizację planów, to skończy się na czczej gadaninie i nic konkretnego nie osiągniemy.

Sukces rozwojowy gminy Radwanice związany jest również z pozyskiwaniem grantów unijnych, ale także finansowych środków krajowych.

– Wykorzystujemy wszelkie możliwości, aby realizować inwestycje przy pomocy dofinansowań z różnych projektów – ocenia wójt Piwko – a ponadto rozpoczęliśmy odzyskiwanie podatku VAT i stało się to dla nas corocznym zastrzykiem do budżetu. Bardzo dużo inwestujemy w gospodarkę komunalną, budowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej i mając swój zakład budżetowy robimy to w kwotach netto, a VAT wraca z powrotem do budżetu. Na początku kadencji postanowiłem, że moim nadrzędnym celem będzie poprawa infrastruktury gminy zwiększająca poziom życia mieszkańców i wpływająca na rozwój osadnictwa. Zależy nam na tym, bowiem im jest nas więcej, tym gmina rozwija się szybciej, jest bogatsza i wzmacnia się jej poziom intelektualny.

Niezmiernie istotne dla rozwoju gminy Radwanice stanie się utworzenie strefy aktywności gospodarczej, która zlokalizowana będzie wokół drogi ekspresowej S3. To ponad 240 ha terenów inwestycyjnych, które będą sukcesywnie dozbrajane w media i przekazywane inwestorom.

– Droga S3 na pewno zdeterminuje w jakimś stopniu rozwój naszej gminy, który będzie ściśle związany z budownictwem mieszkaniowym i pozyskaniem nowych mieszkańców z sąsiednich miast – uważa Paweł Piwko – a jeśli chodzi o koszt zakupu ziemi, to można u nas kupić grunt o połowę taniej niż na przykład w sąsiednich Polkowicach. Dysponujemy też obiektami sportowymi, walorami kulturalnymi i bazą oświatową na wysokim poziomie – w tym dwiema dobrze funkcjonującymi szkołami. Zapraszam więc do nas. Zamieszkajcie w gminie Radwanice i bądźcie razem z nami, bo tu żyje się całkiem nieźle, a będzie się żyć jeszcze lepiej. W tej kadencji przez cztery lata pracowaliśmy wszyscy razem z dobrym skutkiem i mam nadzieję, że ludzie to doceniają. A ja nie rzucam słów na wiatr i jeśli mieszkańcy mi zaufają, to będę kontynuował kierunek rozwoju gminy Radwanice.

HS