czwartek, 13 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Radwanice: Czteropak pamięci

Radwanice to jedna z najlepiej rozwijających się gmin wiejskich. Pisaliśmy o tym wielokrotnie. Teraz kolejny przykład pokazujący, że jak się chce, to można. I to jak można!

27 września w Radwanicach oficjalnie został otwarty nowy Dom Kultury. Już na kilka tygodni wcześniej w licznych mediach pisano o tej inwestycji, tym bardziej, że tzw. jej społeczny odbiór odbył się w połowie lipca i wówczas setki osób mogły zobaczyć, co tak naprawdę powstało. Po dwóch latach Gmina Radwanice wybudowała Dom Kultury, którym na pewno nie powstydziłyby się duże miasta. Tym samym zakończyła się jedna z największych inwestycji w powiecie polkowickim.

Koszt budowy Domu Kultury to ponad 16,5 mln zł, ale ogromną większość inwestycji, czyli nieco ponad 12 mln zł, pokryły pieniądze pozyskane przez gminę z Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021. Mechanizm Finansowy EOG i Norweski Mechanizm Finansowy (czyli tzw. Fundusze Norweskie i EOG) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznawanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom UE – kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. Z transzy, o której mowa, finansowe wsparcie z tego programu otrzymały tylko cztery samorządy Polsce. Gmina Radwanice znalazła się obok takich tuzów, jak zamek na Wawelu czy zamek w Malborku.

Uroczyste otwarcie Domu Kultury w Radwanicach rozpoczęła wyjątkowa uroczystość, a mianowicie wmurowanie przed jednym z wejść do budynku czteropokoleniowej Kapsuły Czasu, wyjątkowego czteropaku pamięci.

– Idea czteropokoleniowej Kapsuły Czasu urodziła mi się w głowie jakiś czas temu. A jaka jest jej instrukcja obsługi? Kapsuła zostanie zakopana na sto lat, ale żeby była możliwość przeżywania tej historii, będzie ona otwierana co 25 lat – dla każdego pokolenia osobno. Dlatego przygotowane są cztery kapsuły. My wypełniliśmy dzisiaj pierwszą kapsułę informacjami o życiu w naszej gminie w 2023 roku. Znalazły się w niej między innymi zdjęcia, wykaz sołectw i sołtysów, nasz gminny biuletyn, bardzo ważny list do przyszłych mieszkańców, odnaleziony podczas budowy akt erekcyjny budynku z 1986 roku, który stał tu wcześniej, a także prezent-niespodzianka ode mnie dla osoby, która będzie zarządzała naszą gminą za 25 lat. I wówczas, w 2048 roku, umieszczona zostanie nowa część naszej niezwykłej radwanickiej kapsuły. I tak kolejno w roku 2073 i 2098 kolejne pokolenia poznawać będą przeszłość tego miejsca i zostawiać swój ślad – mówił Paweł Piwko, wójt gminy Radwanice.

W liście do przyszłych mieszkańców, który Paweł Piwko odczytał, znalazły się między innymi takie słowa: „Mamy nadzieję, że działania jakie podejmowaliśmy na rzecz rozwoju gminy Radwanice przyniosą zadowolenie i oczekiwany skutek przyszłym pokoleniom czytającym ten list. Chcemy, aby gmina Radwanice była pięknym i silnym gospodarczo miejscem do zamieszkania. Niech słowa Jana Pawła II: „Wymagajcie od siebie, nawet gdyby inni od Was nie wymagali” wyryte na płycie przykrywającej czteropokoleniową Kapsułę Czasu będą drogowskazem dla obecnych i przyszłych pokoleń”. List ten przed włożeniem do kapsuły został podpisany przez obecnych na uroczystości: biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ks. Tadeusza Lityńskiego (oczywiście z pieczęcią biskupią), Krzysztofa Kubów, szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, Ewę Flak, przewodniczącą Rady Gminy Radwanice i wójta.

Po zakopaniu kapsuły Sylwia Stachowicz, dyrektorka Domu Kultury, poprosiła włodarzy gminy i zaproszonych gości, w tym licznie przybyłych samorządowców i delegację z Norwegii, o uroczyste przecięcie biało-czerwonej wstęgi. Tym samym nowa placówka została oficjalnie otwarta. Później odbyła się jeszcze krótka uroczystość poświęcenia obiektu, który ma dobrze służyć całej lokalnej (i nie tylko) społeczności.

No i przyszedł czas na obejrzenie wnętrz tego naprawdę wyjątkowego miejsca. Jego kubatura to 4418 metrów sześciennych. Znajduje się tam ponad 60 pomieszczeń, w tym sala widowiskowa na 170 miejsc. I właśnie w tej sali (podobnie jak cały obiekt wyróżnia się nowoczesnością, ciekawą aranżacją wnętrza, bardzo dobrą akustyką) miała miejsce dalsza część uroczystości.

O roli nowego obiektu i jego znaczeniu krótko opowiedziała dyrektorka Domu Kultury Sylwia Stachowicz. Natomiast Paweł Piwko, wójt gminy Radwanice, podziękował wszystkim za pracę, zaangażowanie, wsparcie. – Bardzo chcę, by ten Dom Kultury stał się domem nas wszystkich. Stworzymy tutaj ofertę na tyle bogatą, że każdy znajdzie coś dla siebie – powiedział włodarz Radwanic.

Symboliczną nagrodą – szklanym słonikiem (symbol szczęśliwej gminy Radwanice) wójt Paweł Piwko wyróżnił m.in. biskupa Tadeusza Lityńskiego, ministra Krzysztofa Kubów, senator Dorotę Czudowską, a także pracowników Urzędu Gminy (m.in. odpowiedzialnych za zdobycie wsparcia finansowego dla tej inwestycji), przedstawicieli wykonawców, projektantów, inspektorów nadzoru.

I tak w Radwanicach powstał naprawdę wyjątkowy dom. Ciekawe jak będzie wyglądał za sto lat, kiedy z czteropokoleniowej Kapsuły Czasu zostanie wyciągnięta ostatnia tuba.

TM