sobota, 22 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Radość z Niepodległej

Wrocławskie Muzeum Narodowe obchodzi swoje 70. urodziny w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Te dwie rocznice budują obraz wielu tegorocznych przedsięwzięć, które odbywają się w Gmachu Głównym MN, jak również w jego oddziałach.

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Narodowe we Wrocławiu przygotowało pokaz malowidła Jana Styki „Polonia”. To wielkoformatowe płótno powstało z okazji 100. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, którą świętowano we Lwowie w 1891 roku. Przez lata obraz można było oglądać we lwowskim ratuszu. Po 1945 roku dzieło współautora „Panoramy Racławickiej” trafiło do Wrocławia, ale pokazywane było sporadycznie. Teraz jest szansa na zapoznania się z tą plastyczna alegorią. I chociaż wielu zarzuca obrazowi niedostatki malarskie, to „Polonia” broni się swoim patriotycznym przekazem. Pod krzyżem gromadzą się tłumy wszystkich stanów – szlachta, chłopi i mieszczanie składają hołd naczelnikowi Tadeuszowi Kościuszce wiodącemu lud zbrojny w kosy do walki o wolność. Na kolanach jasnogórski paulin ksiądz Augustyn Kordecki i warszawski szewc Jan Kiliński. Szable unoszą wysoko generał Kazimierz Pułaski, książę Józef Poniatowski, generał Henryk Dąbrowski. Natchniony Adam Mickiewicz na czele twórców i uczonych – jest Słowacki, Kraszewski, Krasiński, Ujejski… Dostrzegamy Klaudynę z Działyńskich Potocką i Tadeusza Rejtana…

Obraz Styki wymaga pewnego omówienia, „oprowadzenia” i to zostało przygotowane przez kurator wystawy Beatę Stragierowicz. Poza tym Muzeum Narodowe proponuje również zwiedzanie z prelekcją, z czego warto skorzystać. Szczególnie namawiamy do tego szkoły, dla których wrocławska placówka przygotowała specjalny cykl edukacyjny, na który – poza spotkaniem z „Polonią” – składa się również wizyta w Panoramie Racławickiej oraz w Pawilonie Czterech Kopuł. W tym ostatnim poza stałymi wystawami przygotowany został specjalny pokaz trzech obrazów Edwarda Dwurnika i jedna praca rzeźbiarska Jerzego Beresia. To próba pokazania smutnych lat osiemdziesiątych, które jednocześnie były też czasem budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Niepodległościowy akcent w Muzeum Narodowym to również pokaz plakatów patriotycznych, które przed laty podarował wrocławskiemu muzeum prof. Marian Morelowski (1884-1963). Możemy obejrzeć kilka prac, które odegrały ważną rolę w mobilizowaniu Polaków podczas wojny 1920 roku. To również szansa na przypomnienie sylwetki prof. Morelowskiego – wybitnego historyka sztuki, dzięki któremu po traktacie ryskim z marca 1921 roku do Polski z terenów Rosji sowieckiej wróciło wiele bezcennych dzieł sztuki.

• • •

Przypomnę w tym miejscu również o wyjątkowej wystawie rzeźb Henry’ego Moore’a w Pawilonie Czterech Kopuł. Nie powinniśmy też przegapić dwóch wystaw w Muzeum Etnograficznym („Piękno duszy metalu” – zadziwiające prace kowala Ryszarda Mazura oraz „Modelarze pamięci” – rzeźby, które są ważnym śladem naszej przeszłości).

(tmm)