wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Radków: Bastion turystyki u podnóża Gór Stołowych

Gmina Radków położona jest u podnóża należących do nielicznych w Europie gór płytowych – płaskich jak stół. Do tego bezprecedensowe formy skalne i zatykające dech w piersiach widoki sprawiają, że rokrocznie położone w Górach Stołowych m.in. Karłów i Szczeliniec Wielki odwiedza blisko 1 mln turystów. Druga taka perła to Wambierzyce, w pełni zasłużenie nazywane dolnośląską Jerozolimą.

Ale nawet tak wyjątkowe z natury czy architektury i historii miejsca to dziś za mało dla turystycznego rozwoju terenu. Dlatego lokalne władze nieustannie szukają nowych rozwiązań i świeżych atrakcji. Tylko na przestrzeni ostatnich kilku lat zrealizowanych zostało bądź jest na ukończeniu co najmniej kilka gminnych inwestycji, które zwiększają atrakcyjność turystyczną terenu, a kilka następnych jest w planie.

Dwa lata temu do użytku oddana została wieża widokowa w Suszynie. Obiekt (27 m wysokości) zlokalizowany jest na wysokości 469,2 m n.p.m. w południowo-wschodniej części Wzgórz Ścinawskich, skąd rozpościera się widok m.in. na: Broumowskie Ściany i Masyw Śnieżnika. Jest to pierwsza murowana wieża widokowa (z piaskowca), wzniesiona na ziemi kłodzkiej po II wojnie światowej.

– Patrząc z góry na góry, z góry na doliny, szukaliśmy miejsca i ostatecznie okazało się, że jest takie w Suszynie – nieopodal góry, z której dawniej startowały szybowce – mówi burmistrz miasta i gminy Radków Jan Bednarczyk. – Chcieliśmy, aby z pierwszej wieży widokowej w gminie Radków można było zobaczyć pasma górskie znajdujące się wokół, aby była skomunikowana z pozostałymi wieżami, m.in. na Wielkiej Sowie i Górze św. Anny. Ten zasadniczy cel, jakim było pokazanie piękna tego terenu, został osiągnięty. Stąd przy dobrej widoczności widać nawet Śnieżkę…

Sukcesywnie rewitalizacji poddawany jest zabytkowy Rynek w Radkowie, oczywiście z zachowaniem jego wartości historycznej i architektonicznej; odrestaurowanych zostało wiele kamienic, a część jednej pierzei zupełnie odbudowana, cały ratusz przeszedł gruntowy remont. Od ubiegłego roku trwa przebudowa nawierzchni. W miejsce starej, kamienistej, wykonywana jest nowa z płyt kamiennych, wypełnionych brukiem polnym, co tworzy jedyną w swoim rodzaju naturalną szachownicę, a wraz z oryginalnymi donicami na nowe nasadzenia sprawia, że choć realizacja finalnego etapu rewitalizacji zaplanowana jest na 2017 rok, to już dziś serce Radkowa nie ma nic wspólnego z tym sprzed lat.

– Chcemy przywrócić miasteczku historyczną twarz i znaczenie, jakie miało na szlaku handlowym, zatrzymać turystę na dłużej. Chcemy go dobrze skomunikować z Czechami, stąd m.in. budowa przejścia granicznego nad zalewem czy gruntowny remont ul. Grunwaldzkiej. Chcemy, aby Radków stał się takim bastionem u podnóża Gór Stołowych – mówi Jan Bednarczyk.

Trzymając się tej strategii, na terenie miasta już są planowane następne inwestycje, jak budowa tarasów widokowych, tym razem na Górze Guzowatej, aby pokazać piękno doliny zalewu, oraz znacznie większe przedsięwzięcie, jakim będzie budowa „Parku turystyczno-edukacyjno-rekreacyjno-sportowego Krainy Gór Stołowych i Broumowskich Ścian”. Drugi z pomysłów zakłada powstanie miejsca aktywnego wypoczynku dla całych rodzin. Co zobaczymy w tym Parku? – Między innymi miniaturę Gór Stołowych ze ścieżkami edukacyjnymi, rzeźbami i innymi atrakcjami, które znajdują się na ich terenie – zwraca uwagę gospodarz gminy.

Turystyka w gminie Radków stanowi część jej gospodarki, ale śmiało można zakładać, że udział tego sektora będzie wzrastał, co władze samorządowe już doceniają, podejmując inwestycje tworzące nowe produkty. Niezależnie od tego realizują zadania poprawiające jakość życia mieszkańców, m.in. z zakresu budowy dróg, gospodarki wodno-ściekowej, infrastruktury sportowej.