niedziela, 26 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Przyszłość pełna wyzwań

Rozmowa z Wiesławem Ziółkowskim, burmistrzem Lubomierza

Rozmawiamy pod koniec roku 2013…

– …który był między innymi okresem usilnych starań o zewnętrzne środki finansowe wykorzystywane przez nas na modernizacje gminnych dróg i remonty dachów. Lubomierz jest miastem starym, w zasadzie to jeden duży zabytek, który ma swoje potrzeby i o który trzeba należycie dbać. Dzisiaj wypowiedzieliśmy wojnę dachom w złym stanie i udało nam się zrobić wcale niemało. Dachów jest w mieście sporo – na przykład internat szkoły po byłym klasztorze benedyktynek ma dach o powierzchni 60 arów. To potężna budowla, której od II wojny światowej nikt nie remontował. Rok 2013 był dla nas wyjątkowy pod względem remontów dachów, których zrobiliśmy prawie 35 arów.

W nowym programie unijnym 2014-2020 będą podobno środki na rewitalizacje miast i zapewne jest to szansa dla Lubomierza.

– Jeśli takie środki będą możliwe do pozyskania, to na pewno zechcemy z nich skorzystać. Już przed dwoma laty zaczęliśmy rewitalizować kamieniczki w Lubomierzu, ale to jest przysłowiowa kropla w morzu potrzeb. Będziemy składać oferty dotyczące rewitalizacji rynku – chcemy zrobić to porządnie i oczywiście zaczynamy od dokumentacji. Gmina Lubomierz jest członkiem aglomeracji jeleniogórskiej i mamy nadzieję, że to także pomoże nam w pozyskiwaniu środków z nowego unijnego rozdania, choć dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele dolnośląskich miast będzie chciało pozyskać brukselskie pieniądze właśnie na rewitalizacje. Rewitalizacja Lubomierza wiąże się również z wodociągowaniem i kanalizacją miasta, w którym są stare przyłącza. To wszystko trzeba zmodernizować, zatem przed naszym samorządem okres trudny, ale na pewno bardzo ciekawy.

Jaki będzie budżet Lubomierza na rok 2014 i co w nim będzie najważniejsze?

– Chcemy skanalizować ulicę Sportową w Lubomierzu i dysponujemy już dokumentacją tej inwestycji, a ponadto zaadaptować pomieszczenia na dużą bibliotekę z prawdziwego zdarzenia właśnie w internacie zespołu szkół, na co również mamy dokumentację. Zamierzamy też zrobić punkt informacji turystycznej w Domu Płóciennika, w XVII-wiecznej, jednej z naszych najstarszych kamienic, tam, gdzie mieści się Muzeum Kargula i Pawlaka. Przeznaczymy też środki na zadania drogowe i mamy zamiar wyremontować nawierzchnie przynajmniej dwóch gminnych dróg. Będziemy również remontować dachy, a także nadal dofinansowywać oczyszczalnie biologiczne. Stawiamy na drogi do gruntów rolnych i mosty ważne dla rolników, odbudujemy także spaloną kamienicę w Lubomierzu na placu Wolności. W sumie zaplanowaliśmy inwestycje na około 4 mln zł, budżet zaś to 21 mln zł.

Lubomierz kojarzony jest z szeroko pojętą turystyką.

– Lubomierz został wypromowany przez trylogię Sylwestra Chęcińskiego – „Samych swoich”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”. Odwiedza nas coraz więcej turystów, także dlatego, że leżymy na trasie Świeradów-Zdrój – Zamek Śląskich Legend (Pławna 9). Jesteśmy polską stolicą filmów komediowych i zależy nam na tym, aby turyści się u nas zatrzymywali, choć brakuje nam miejsc hotelowych. Są za to gospodarstwa agroturystyczne, poza tym mamy w centrum do sprzedania w obrocie prywatnym piękną kamienicę, gdzie mógłby powstać hotel, jest też plac, na którym można wybudować sobie kamienicę.

W roku 2014 życzę panu w imieniu „Gminy Polskiej”, aby do Lubomierza przyjeżdżało jak najwięcej turystów i aby ten rok był bardzo dobry dla całej waszej społeczności.

Rozmawiał Sławomir Grymin (TS)
 


 

Kalendarz niektórych imprez w Lubomierzu

 

Luty – Powiatowy Koncert Noworoczny

Marzec – XI Jubileuszowy Regionalny Przegląd Kolęd i Pastorałek

Kwiecień – Święto Konia Rasy Śląskiej

Maj – XXII Igrzyska Samorządowe Związku Gmin Kwisa

Sierpień – XVIII Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych

w Lubomierzu, Festiwal Legend w Pławnej Dolnej