niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Przyszłość i innowacje

Jaki wpływ mają fundusze unijne na rozwój nowoczesnej gospodarki – między innymi o tym rozmawiano podczas „dialogu obywatelskiego” w urzędzie marszałkowskim w Opolu.

„Dialog obywatelski” to cykl debat publicznych na temat polityki Unii Europejskiej. Gośćmi spotkań są politycy unijni. W Opolu gościł tym razem Wolfgang Münch, zastępca dyrektora Wydziału ds. Polski z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej. Spotkał się on przede wszystkim z młodzieżą ze szkół i uczelni w regionie.

– Wolność i demokracja to wartości, z których my korzystamy od lat, ale nie są one powszechne na całym świecie – mówił gość do zgromadzonej młodzieży. Podkreślał zmiany, jakie zaszły w Polsce od 2004 roku i mówił, że kluczem do sukcesu w najbliższym czasie są innowacje. I właśnie innowacjom, kreatywności, roli szkolnictwa w jej pobudzaniu poświęcona była dyskusja panelowa i rozmowa z młodzieżą uczestniczącą w spotkaniu.

– Innowacyjne projekty zmieniają wszystkie dziedziny życia – mówił wicemarszałek Roman Kolek, podając przykład swojej dziedziny, czyli medycyny. – Właśnie w medycynie częściej niż kiedyś pozwalają na wprowadzanie rozwiązań ratujących życie.

Prof. Anna Król, dyrektor Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich, działającego przy Politechnice Opolskiej, mówiła, że choć Centrum jest dopiero „na rozruchu” (działa od września ubiegłego roku), to już dziś współpracuje z około 20 firmami. Dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki Roland Wrzeciono podkreślał natomiast, że opolskie firmy chętnie korzystają z możliwości wprowadzania innowacyjnych rozwiązań, jakie dają fundusze unijne.

(umwo)