sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Przyroda – wielka księga

W połowie kwietnia Arboretum w Wojsławicach, będące filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, po zimowej przerwie otwarło dla zwiedzających ten niezwykle piękny i ogromny, bo 62-hektarowy park.

Arboretum w Wojsławicach to jeden z najpiękniejszych parków w Europie. Położone jest w pobliżu Niemczy. Od 1988 roku jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Pasjonaci roślin znajdą tu ponad 11 tysięcy różnych gatunków i odmian roślin oraz trzy unikatowe Polskie Kolekcje Narodowe.

W Poniedziałek Wielkanocny, 17 kwietnia, Arboretum w Wojsławicach po zimowej przerwie otwarło dla zwiedzających ten niezwykły i ogromny park. Tegoroczny sezon zapowiada się bardzo atrakcyjnie, szczególnie dla tych wszystkich, którzy cenią sobie kontakt z przyrodą, jej piękno i lubią spacery. Specyficzny klimat Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich, na których położone jest Arboretum, rozległe panoramy, wielka przestrzeń, a także urokliwe stawy, park podworski – to walory, jakich trudno szukać gdzie indziej.

Od wielu lat, oprócz różnych imprez organizowanych w Arboretum, zwiedzający są zapraszani do udziału w tematycznych spacerach z przewodnikiem. W kwietniu inspektor ogrodu Hanna Grzeszczak-Nowak wraz ze współpracownikami oferowali trzy takie spacery. Był między innymi spacer w poszukiwaniu roślin zwiastujących wiosnę. Była marszruta „Szlakiem kwitnących unikatów” i otwarcie wystawy fotograficznej Darka Pawłowskiego, który poprowadzi warsztaty fotografii przyrodniczo-krajobrazowej. Odbył się też kiermasz bylin i krzewów polskich producentów oraz spacer po roślinnych nowościach Arboretum, podczas którego można było zachwycać się chociażby tysiącami kwitnących narcyzów.

Również pierwsze dni maja, które co prawda nie były pogodowo takie jak byśmy chcieli, przyciągnęły do Wojsławic licznych miłośników przyrody. Na zwiedzających czekało wiele atrakcji. Były kolejne tematyczne spacery z przewodnikami. Odbyły się interesujące koncerty. Rock czy soft jazz w otoczeniu kwitnących magnolii, pierisów, drzew owocowych, pigwowców i różaneczników to naprawdę doznanie jedyne w swoim rodzaju. Jeszcze w pierwszych dniach maja kwitły łany narcyzów, pierwiosnki, ciemierniki… Spacer nawet w nieco chłodniejszej pogodzie pozwalał na podziwianie wielu pięknych widoków i dostarczał chwil prawdziwego relaksu wśród wspaniałej przyrody.

A przecież to dopiero początek sezonu. Wojsławickie Arboretum to miejsce, którego nie można przegapić, wędrując po Dolnym Śląsku. Na terenie całego Arboretum czekają przyjazne miejsca zapraszające do wypoczynku, można też zaplanować całodzienny, rodzinny piknik z dziećmi, dla których przygotowano duży plac zabaw. Do dyspozycji jest także mała gastronomia.

Bilety wstępu można kupić w biletomacie i w kasie od godziny 9 do 18, a na terenie Arboretum można przebywać do godziny 20. Szczegóły kolejnych imprez oraz kalendarz kwitnień znaleźć można na stronie arboretumwojslawice.pl, a sporo bieżących informacji także na internetowej stronie naszego miesięcznika gminapolska.com.

(ZO)