sobota, 20 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Przyjazny przystanek

Interaktywny przystanek to antidotum na zerwane rozkłady jazdy, zmiany w komunikacji miejskiej spowodowane remontami. Przyjazny turystom, osobom starszym, niepełnosprawnym i przede wszystkim zawsze aktualny. Już niedługo na polskich ulicach?

– Interaktywny przystanek to rozwiązanie przyjazne podróżującym. System nie pozwoli pasażerom być zdezorientowanym, kiedy w rozkładzie komunikacji miejskiej nastąpią zmiany. Poza tym nasze urządzenie posiada szereg udogodnień dla osób starszych, niedowidzących i głuchoniemych – przekonuje Przemysław Kozłowski, prezes spółki GLIP, producenta urządzenia. W interaktywnych przystanku komunikaty są aktualizowane, a zmiany sygnalizowane podróżnym. Dotyczy to zarówno remontów, zamkniętych ulic, jak i korków. Poza tym wyświetlane są  także informacje dotyczące topografii miasta, komunikacji i połączeń z innymi środkami transportu. Jest to niezwykle cenne dla turystów, którzy z nowoczesnej tablicy mogą dowiedzieć się jaki bilet powinni kupić, jak dojechać do centrum czy  na lotnisko.

Co ciekawe, dla osób starszych lub niedowidzących przygotowano możliwość powiększania tekstu, a w przyszłości nawet nawigacji głosowej. Z myślą o pasażerach głuchoniemych zainstalowano także translator języka migowego. Ta innowacja jest efektem współpracy producentów przystanku i firmy Migam.pl.

– Oprogramowanie przystanku może być dowolnie rozszerzane. Oprócz rozkładu jazdy, pasażerowie mogą sprawdzić pogodę na najbliższe dni, repertuar kin i teatrów, dowiedzieć się o najbliższych wydarzeniach w mieście – dodaje Kozłowski. Producenci interaktywnej wiaty proponują także multimedialny przewodnik po zabytkach oraz lokalną tablicę ogłoszeń.

Nowoczesny przystanek musi również na siebie zarobić. Dlatego zewnętrzne ekrany to powierzchnia reklamowa. Twórcy urządzenia przekonują, że wiata posiada ogromny potencjał reklamowy. – Za pomocą multimedialnych nośników można zapraszać widzów do interakcji i dzięki wbudowanej kamerze – rejestrować ich zachowania, emocje. Można też precyzyjnie dobierać przekaz dla danej lokalizacji, dnia czy godziny. – wyjaśnia Przemysław Kozłowski. Inna reklama rano, inna w porze popołudniowych powrotów z pracy, jeszcze inna w weekendy, w dniu matki lub w pobliżu akademika – przekonują konstruktorzy przystanku.

Ekrany we wiacie przystankowej posiadają także system rozpoznawania wielu punktów dotyku jednocześnie. Dzięki temu rozkład jazdy może równocześnie przeglądać kilka osób. Zastosowane monitory posiadają matrycę LED, dzięki czemu są energooszczędne. Przystanek posiada szereg zabezpieczeń przeciw dewastacji. – To bezpieczna i solidna konstrukcja – zapewnia Mateusz Grzegorski z firmy A2HM, która razem z GLIP zrealizowała wiatę.

Co na to samorządowcy i instytucje odpowiedzialne za miejską komunikację? – Są zainteresowani nowym obliczem miejskich przystanków. Rozwiązania multimedialne spotykamy w urzędach, autobusach, nawet w zautomatyzowanych toaletach – czas więc na nowoczesne wiaty. Jesteśmy przekonani, że nowe technologie to najlepsze rozwiązanie dla usprawnienia przestrzeni miejskiej – przekonuje Przemysław Kozłowski.

Urządzenie zostanie po raz pierwszy zaprezentowane na poznańskich targach GMINA 2014 (MTP, hala 9, stoisko 34), w dniach 14-17 października. Przystanek interaktywny powstał dzięki współpracy Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości, spółki GLIP i producenta wiat firmy A2HM.