czwartek, 18 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Przeszłość pod ochroną

Już można odliczać dni do rozpoczęcia tego wydarzenia. W krakowskim Klasztorze Franciszkanów przy placu Wszystkich Świętych w pierwszej połowie października odbędzie się bowiem druga edycja Targów Dziedzictwo „Zabezpieczenie dziedzictwa dla przyszłych pokoleń”.

Od 10 do 11 października Kraków będzie gościł osoby i instytucje, dla których zabezpieczenie dziedzictwa kulturowego jest sprawą niezwykle ważną. Targi Dziedzictwo „Zabezpieczenie dziedzictwa dla przyszłych pokoleń” są wydarzeniem, które ma właśnie na celu przybliżenie problemu, jakim jest szeroko rozumiana ochrona tego, co zostawili nam nasi poprzednicy.

Unikalne wydarzenie

Przez dwa dni archiwiści, muzealnicy, bibliotekarze, konserwatorzy zabytków, eksperci z dziedziny kultury, przedstawiciele samorządów będą rozmawiać o tym, jak chronić ślady przeszłości. Targi Dziedzictwo to jedno z najważniejszych i unikalnych w Polsce wydarzeń, podczas którego dominuje właśnie tematyka ochrony i archiwizacji dorobku przeszłych pokoleń. A wszystko po to, by w przyszłości było się do czego odwoływać. Podczas dwóch dni targowych będzie okazja do uczestnictwa w wielu prelekcjach, wykładach, dyskusjach. Oczywiście to także szansa do zaznajomienia się z ofertę polskich i zagranicznych wystawców oraz możliwość wzięcia udziału w specjalistycznych warsztatach.

Klasztor odsłania tajemnice

Wystawcy, prelegenci, zwiedzający spotkają się w Klasztorze Franciszkanów. Bo właśnie tam, w aulach XIII-wiecznego klasztoru oraz w jego krużgankach, odbywać się będą targi, których podstawowym celem jest przybliżenie problemu, jakim jest zabezpieczenie dziedzictwa kulturowego. A dzisiaj to wyzwanie, które łączy w sobie doświadczenie specjalistów z wielu dziedzin, wsparte nowoczesnymi technikami. Będzie więc okazja do zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami do digitalizacji, konserwacji i archiwizacji zbiorów. Dzisiejsza technologia poszła tak do przodu, że pozwala i pomaga zabezpieczyć coś, co może bezpowrotnie ulec zniszczeniu.

Organizatorami Targów Dziedzictwo są Klasztor Franciszkanów w Krakowie oraz firma skanowanie.pl z Raszyna. Natomiast wsparcia merytorycznego udziela temu przedsięwzięciu wiele znanych i szacownych instytucji. Wśród nich m.in.: Archiwum Akt Nowych, Instytut Pamięci Narodowej, szereg archiwów państwowych, Stowarzyszenie Archiwistów Polskich, Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Muzeum Krakowa, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Biblioteka Jagiellońska, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski, Archiwum Akt Dawnych Diecezji Toruńskiej, Centrum Kompetencji Cyfrowych, Książnica Pomorska…

Pamięć w małych ojczyznach

W tym roku organizatorzy chcą również zwrócić szczególną uwagę na rolę samorządów w zabezpieczaniu śladów naszej przeszłości. Włodarze małych ojczyzn już obecnie robią dużo, by to, co było, nie zniknęło bezpowrotnie. Zawsze warto jednak robić jeszcze więcej, poznawać nowe sposoby, dzielić się doświadczeniami z innymi.

Program Targów Dziedzictwo jest naprawdę bardzo bogaty. Między innymi będzie okazja, by poznać przepisy związane z udostępnianiem informacji o zasobie archiwów państwowych w internecie. Jednym z tematów będą też osobiste archiwa cyfrowe oraz indywidualne praktyki i narzędzia zarządzania zasobami cyfrowymi. Dowiemy się też, jak zbudować skuteczną strategię zarządzania dziedzictwem w erze cyfryzacji. Poznamy sposoby szacowania zasobów lokalnego dziedzictwa oraz metody oddolnego tworzenia baz danych i archiwów. Dowiemy się od najlepszych fachowców o innowacyjnych metodach dokumentowania zabytków oraz ich zabezpieczaniu.

(tmt)

Do Targów Dziedzictwo w Krakowie zostało już niewiele czasu. Warto więc szybko podjąć decyzję o uczestnictwie w tej imprezie. Rejestracja jest możliwa na stronie www.targidziedzictwo.pl.