sobota, 20 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Przestrzeń z plusem

Rozstrzygnięta została dziewiąta edycja organizowanego przez samorząd województwa opolskiego konkursu na „Najlepszą przestrzeń publiczną”. Jego laureatką zostało przedsięwzięcie pod nazwą „Przebudowa placu Mały Rynek w Opolu”.

Wyróżnienia przyznano „Odbudowie stawu rekreacyjnego w zabytkowym Parku Wolności w Brzegu”, „Rewitalizacji otoczenia muru miejskiego oraz dziedzińca dawnego wójtostwa w Głuchołazach” (to przedsięwzięcie zdobyło też nagrodę internautów) oraz „Placowi zabaw Podwórko Nivea w Siołkowicach Starych w gminie Popielów.

Otwierając galę laureatów konkursu, na której zjawili się inwestorzy, autorzy koncepcji architektonicznych i urbanistycznych oraz wykonawcy, marszałek województwa Andrzej Buła mówił, iż takiej rywalizacji towarzyszą duże emocje, a wybór zwycięzców obarczony jest zwykle subiektywizmem, bo każdy z członków komisji ocenia przez pryzmat własnych doświadczeń. Ostatecznie jednak oprócz wymogów technicznych, które przestrzenie muszą spełniać, liczy się wymiar społeczny. To, czy ludzie zechcą w te miejsca chodzić, spotykać się, bywać. O powodzeniu głosują więc nogami.

Celem konkursu – jak informował Jacek Tabor z Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej UMWO – było przede wszystkim promowanie osiągnięć w zakresie zagospodarowania przestrzeni publicznych, wskazanie najlepszych realizacji w województwie opolskim i promocja projektów urbanistycznych kształtujących wysoką jakość przestrzeni publicznej Przypomniał także, że od 2008 do 2015 roku zgłoszono do oceny 165 realizacji, a 38 z nich przyznano nagrody i wyróżnienia.

(MS)