sobota, 20 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Przedwojenne akcje

Ruszyła kolejna inicjatywa w ramach projektu KAPITALNA WARSZAWA – 7 listopada br. w siedzibie GPW została otwarta wystawa „Akcje spółek notowanych na przedwojennej giełdzie

W siedzibie warszawskiej giełdy odbyła się uroczysta inauguracja wystawy „Akcje spółek notowanych na przedwojennej giełdzie”, której organizatorami i­ inicjatorami są Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Stowarzyszenie Kolekcjonerów Historycznych Papierów Wartościowych. Wystawa jest kolejną inicjatywą GPW realizowaną w ramach projektu „Kapitalna Warszawa”, który poprzez działania o charakterze edukacyjnym, kulturalnym i sportowym promuje rynek kapitałowy i Warszawę.

Wystawa prezentuje fragment historii przedwojennej gospodarki i rynku giełdowego tamtego okresu. W jej ramach można zobaczyć 120 akcji blisko 70 spółek reprezentujących 10 najważniejszych branż przedwojennej gospodarki. Podobnie jak na giełdzie tamtego okresu, na wystawie najliczniej reprezentowane są akcje banków. Pozostałe branże to m.in.: górnictwo i hutnictwo, cukrownie, przemysł drzewny, naftowy, chemiczny, metalowy i maszynowy. Na ekspozycji prezentowane są m.in. pierwsze notowane na giełdzie akcje – „akcye na koley Żelazną na Wiedeń”, akcje Banku Handlowego – jedynej spółki notowanej przed wojną i współcześnie oraz akcje Banku Polskiego – rekordzisty obrotów tamtego okresu, który pełnił wówczas rolę banku centralnego.

Prezentowane na wystawie akcje często były projektowane przez największych przedwojennych artystów-grafików: Józefa Mehoffera, Stanisława Ostoję-Chrostowskiego, Edmunda Bartłomiejczyka i Adama Półtawskego.

Ciekawymi eksponatami są także motocykle Sokół 1000 z 1937 r. i Sokół 600 z 1938 r. wykonane z komponentów produkowanych przez ówczesne zakłady URSUS, których akcje także są prezentowane w ramach wystawy.

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających w Galerii Giełdowej w holu Centrum Giełdowego (ul. Książęca 4, poziom 1). Ekspozycja będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 15.00 do końca lutego 2014 r.

(t)