poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Prusice: Smerfy pobiegną, gwiazdy zagrają

Burmistrz Miasta i Gminy Prusice Igor Bandrowicz już dzisiaj zachęca do zarezerwowania sobie ostatniego tygodnia czerwca i początku lipca i zaprasza do odwiedzenia Prusic, a to za sprawą VII Dni Prusic. Tradycyjnie atrakcji nie zabraknie. Będzie sportowo i kulturalnie.

Wielki finał VII Dni Prusic zaplanowano na 1 lipca. Atrakcje w mieście i okolicach zaczną się jednak już wcześniej. Dlatego warto wziąć kalendarz i już dzisiaj zanotować co, gdzie, jak i o której.

 

Ruszamy w teren

Dowiedzieliśmy się, że już 25 czerwca odbędzie się rajd na orientację „Szlakiem Prusickich Rozbójników”. To zabawa dla sprawnych, wytrzymałych, niebojących się wyzwań i terenowych niespodzianek. Uczestnicy będą mieli do wyboru trzy trasy: „Rzezimieszek” – trasa piesza zaplanowana na około 10 km, „Zakapior” – trasa piesza o przewidywanej długości około 20 km, „Prawdziwy Zbój” – trasa rowerowa o przewidywanej długości około 40 km.

Rajd rozpocznie się o godz. 11 w Skansenie w Borówku. Celem imprezy jest popularyzacja sportu jako zdrowego trybu życia poprzez chodzenie, spacerowanie, bieganie oraz jeżdżenie rowerem. Organizatorzy chcą też, by uczestnicy zasmakowali odrobiny wyczynu. Dodatkowo ten rajd to także przygoda i rekreacja w lesie z mapą i kompasem, ale także z przyjaciółmi. No a przy okazji będzie szansa na poznanie zabytków gminy Prusice.

 

Dzień Sportu

28 czerwca zaplanowano w Prusicach jako Dzień Sportu. Wszyscy co prawda wiedzą, że sport to zdrowie, ale ponieważ zdrowia nigdy za wiele, to stąd prosty wniosek, że i sportu nigdy w nadmiarze. Ten bowiem – co warto zapamiętać – nie tylko przysparza nam zdrowia, ale także kształtuje charaktery.

W ostatnią środę czerwca przewidziano wiele atrakcji sportowych, które będą odbywać się na terenie Kompleksu Orlik w Prusicach. Zmagania sportowe dla młodzieży będą trwać do godzin południowych. Wieczorem odbędą się konkurencje dla seniorów. Odbędzie się turniej piłki nożnej, turniej piłki siatkowej, turniej koszykówki, konkurencje tenisowe, biegi, skok w dal oraz wiele innych konkurencji sportowych. Każdy może zostać zwycięzcą. Oczywiście pod warunkiem, że pokona konkurentów.

 

QLTURALNE PRUSICE inspirują

Piątek, 30 czerwca, to dzień przepełniony kulturą. Warto tego dnia odwiedzić Multitekę w Prusicach, gdzie odbędzie się wernisaż Igora Marka. Artysta zaprezentuje całą gamę swojej twórczości. Ale to nie wszystko. Następnie odbędzie się spotkanie autorskie z Krystyną Mirek – pisarką i autorką książek obyczajowych. To opowieści mocno osadzone w realiach życia. Fabuła nie stroni od problemów, ale niesie pozytywne przesłanie. Autorka zachęca między innymi panie, by się nie poddawały wobec trudności losu, ale walczyły o miłość, rodzinę, marzenia.

Na zakończenie publiczności zaprezentuje się wrocławska grupa „KAGYUMA”, która powstała w 2014 roku. Zespół ma w swoim repertuarze utwory własne – autorskie aranżacje pieśni ludowych oraz standardy polskiej piosenki, m.in. utwory Marka Grechuty i Agnieszki Osieckiej. Podczas koncertów artystki tworzą niepowtarzalny, pełen przestrzeni i wrażliwości klimat, wykorzystując różne techniki wokalne.

 

Bieg Trzech Wież

W sobotę, 1 lipca, na prusickim Rynku odbędzie się cykliczna impreza, w której uczestniczą mieszkańcy całej gminy, włącznie z przyjezdnymi gośćmi z pobliskich okolic. Dzień ten zapowiada się tak sportowo, jak i muzycznie.

O godz. 11 rozpocznie się Bieg Trzech Wież. W ramach 7. Biegu Trzech Wież rozgrywane będą: Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego i Gminy Prusice na dystansie 10 km oraz XI Bieg Samorządowców. Tak jak w poprzednim roku, nie zabraknie klasyfikacji małżeństw. W tym roku nowością będzie klasyfikacja drużynowa. Drużyna powinna składać się z minimum 5 osób, znaleźć się w niej muszą co najmniej dwie kobiety. Zakończenie biegów i wręczenie upominków najlepszym zaplanowano na godz. 14.30. Na sam koniec zaplanowano losowanie atrakcyjnych nagród wśród wszystkich uczestników.

O godz. 15 odbędzie się VI Bieg na Wieżę Ratusza, a godzinę później najmłodsi będą mogli wziąć udział w II edycji Biegu Smerfa. Po sportowych zmaganiach odbędzie się występ Młodych Talentów z Gminy Prusice – uczestników warsztatów przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Prusicach.

 

Gwiazdy małe i duże

Kolejny punkt sobotniego programu to cykl koncertów. Na scenie jako pierwszy wystąpi zespół „Modlyszka”. Jest to 5-osobowa grupa grająca muzykę funky/pop/rock. Tworzą autorski repertuar, który pewnie znajdzie swoich fanów.

O godz. 20 wystąpi mieszkanka gminy Prusice Ada Maksymowicz razem ze swoim zespołem. W ich muzyce odnajdziemy pop-rockowe brzmienia połączone z elektronicznymi elementami.

O godz. 21 na scenie zagra pierwsza gwiazda wieczoru – Sarsa. W 2015 roku Sarsa zadebiutowała w radiach mainstreamowych utworem ,,Naucz mnie”, który łączy w sobie korzenie alternatywne ze szlachetnym popem. Teledysk do utworu w ciągu miesiąca uzyskał ponad 6 milionów odtworzeń i stał się najczęściej udostępnianym klipem w Polsce. Piosenka „Naucz mnie” została certyfikowana diamentem oraz wyróżniona Cyfrową Piosenką Roku oraz Radiowym Przebojem Roku. Natomiast debiutancki studyjny album „Zapomnij mi” po niespełna roku uzyskał status Platynowej Płyty. Sarsa zdobyła SuperJedynkę w kategorii SuperArtysta w sieci podczas 53. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Kolejną gwiazdą wieczoru będzie zespół „RED LIPS”, który zagra koncert o godz. 22. Zwieńczeniem finałowego dnia będzie zabawa taneczna, która potrwa do godz. 4.

 

Jazda i muzyka

W niedzielę, 2 lipca, na prusickim Rynku odbędzie się Maraton Indoor Cycling (nie pierwszy zresztą w historii miasta). Organizatorzy zapewniają w ten dzień dużo pozytywnej energii, świetnej zabawy i oryginalnej muzyki. Wszyscy miłośnicy fitness, roweromaniacy i osoby pozytywnie nastawione do życia muszą się tam pojawić. Jednocześnie będzie okazja do poznania tajemnic zajęć z cyclingu.

Indoor cycling to nie tylko niezawodny sposób na podniesienie kondycji, ale także na utratę wagi w jak najkrótszym czasie. Warto spróbować.

(prus)