Rozmowa z Igorem Bandrowiczem, burmistrzem Prusic
– Kończy się kadencja samorządowa 2010-2014 i gdyby brać pod uwagę ogólnopolskie rankingi samorządowe, to wnioskować można, że ten okres był dla waszego samorządu i całej prusickiej społeczności czasem owocnej, intensywnej pracy okraszonej wieloma laurami w prestiżowych plebiscytach.
– Wszyscy lubią być nagradzani w różnych konkursach i plebiscytach i to jest zupełnie normalne, ale dla mnie najważniejszą oceną będzie osąd mieszkańców naszej gminy, którzy 16 listopada wypowiedzą się przy urnach wyborczych o tym, czy są usatysfakcjonowani moją pracą. Oni to wypowiedzą się wtedy, czy zadania przez nas realizowane spełniły ich oczekiwania i marzenia. Z drugiej strony wszelkie nagradzające nas instytucje podniosły rangę naszej niewielkiej gminy i jednocześnie przypomniały, że nie zasypialiśmy gruszek w popiele i przez te cztery lata zrealizowaliśmy mnóstwo zadań ważnych dla naszej całej społeczności.
– Ale trzeba podkreślić, że te rankingi były bardzo miarodajne, choćby „Rzeczpospolitej” na najgospodarniejsze gminy miejskie i miejsko-wiejskie, gdzie kapituła plebiscytu oceniała samorządy na podstawie danych z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju i Ministerstwa Finansów. Tutaj też plasowaliście się na bardzo wysokich lokatach, co świadczy o tym, że Prusice są jedną z najlepiej rozwijających się gmin w Polsce.
– Rzeczywiście, nasza gmina przyspieszyła, mogę potwierdzić tę dynamikę i zauważyły to także „Rzeczpospolita” i „Dziennik Gazeta Prawna”, według których jesteśmy najlepszą gminą w Polsce w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich, a ja znalazłem się na siódmym miejscu wśród burmistrzów. To naprawdę superwyróżnienie dla naszego całego samorządu.
– Z czego szczególnie jest pan dumny w tej kadencji?
– Mój wcześniejszy program wyborczy był bardzo ambitny i wielu nie dowierzało, że go zrealizuję. Nieraz słyszałem, że jeśli wykonam 40 procent zamierzeń, to i tak będzie to ogromny sukces. Wbrew przewidywaniom niektórych udało się nam zrealizować prawie wszystkie zamierzenia i obietnice – oceniam, że 90 procent. Przykładem niechaj będzie na przykład Kopaszyn, gdzie zaplanowaliśmy remont świetlicy wiejskiej, przebudowę drogi i instalację oświetlenia oraz budowę chodnika przy drodze powiatowej – i wszystko zostało zrobione. Warto też podkreślić, że wykonaliśmy również zadania dodatkowe, których program wyborczy nie zawierał i z tego także możemy być dumni.
– Zatem można twierdzić, że w tej kadencji samorząd prusicki działał elastycznie i świetnie wykorzystaliście pojawiające się szanse…
– …także związane z tymi ostatnimi pieniędzmi z Unii Europejskiej, bowiem dostaliśmy niemałe dofinansowania na bezpłatny internet, na mediatekę, stworzyliśmy w Prusicach kino, wybudowaliśmy kolejnego „orlika” i oczyszczalnię ścieków. A ponadto dostaliśmy 1,5 mln zł na przyłącza do sieci kanalizacyjnej i mieszkaniec zapłaci tylko 10 procent kosztów – 45 proc. kwoty przyłączy pokryje dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a następne 45 procent będzie z pożyczki dla gminy. To – moim zdaniem – zachęca ludzi do tego, aby przyłączać swoje gospodarstwa domowe do sieci kanalizacyjnej i sięgać po zdobycze cywilizacji.
– W tej kadencji bardzo zmieniło się miasto, a szczególny wpływ na polepszenie jego wizerunku i estetyki Prusic miał remont Rynku. Przedsięwzięcie trudne, kosztochłonne i wymagające niemałego wysiłku.
– Na to nałożyły się trzy projekty: remont i rewitalizacja prusickiego Rynku, remont kamienic, a w najbliższych miesiącach będziemy realizować zadania związane z monitoringiem miejsc atrakcyjnych turystycznie. Na naszym Rynku zainstalowanych zostanie około 30 kamer. Poza tym staramy się zagospodarować takie miejsca, które – kolokwialnie mówiąc – do tej pory straszyły.
– Czy wraz ze wzbogacaniem infrastruktury umacniały się więzi międzyludzkie i tworzyło się społeczeństwo obywatelskie? Pytam dlatego, że podczas wcześniejszych rządów Prusice były – mówiąc językiem bokserskim – za podwójną gardą, schowane i jakby nieobecne na mapie Dolnego Śląska.
– Teraz nasza gmina jest naprawdę otwarta na przyjezdnych, turystów i inwestorów, bo taka być powinna w XXI wieku. Mieszkańcy uwierzyli, że naprawdę można coś dobrego zrobić i dokonać zmian na lepsze, i że samorząd jest po to, aby im służyć, polepszając ich standardy życia. W roku 2010 głosiliśmy hasło „Gmina przyjazna mieszkańcom” i taką właśnie gminą chcemy być.
– Niemałe nakłady poczyniliście na kulturę, rekreację i sport. Nie samą pracą człowiek żyje, potrzebuje także zabawy i odpoczynku, a na różnych imprezach ludzie są razem, tworząc więzi.
– Dlatego we wszystkich miejscowościach organizujemy integrujące pikniki, a niezła infrastruktura sportowa i kulturalna powoduje, że ludzie się spotykają, rozmawiają ze sobą i wzajemnie się poznają, co powoduje, iż społeczeństwo jest coraz bardziej spójne.
– W jakim kierunku powinny, pańskim zdaniem, rozwijać się Prusice?
– Na rozwój gospodarczy duży wpływ będzie miała trasa szybkiego ruchu S5, która będzie budowana przez trzy lata, a my musimy zagospodarować tereny inwestycyjne przy naszych zjazdach i już to przygotowujemy. Chcemy, aby w przyszłości lokowały się tam nowe firmy, a ponadto jesteśmy w Kamiennogórskiej Strefie Ekonomicznej.
– A co pan powie mieszkańcom gminy przed wyborami samorządowymi?
– Przede wszystkim podziękuję mieszkańcom, pracownikom urzędu i radnym za te cztery wspólne lata. Za pomoc i wsparcie, a naprawdę na mojej drodze trafili mi się ludzie bardzo pomocni, życzliwi, pracowici i mądrzy. Mój program wyborczy będzie jeden dla całej gminy i także dla poszczególnych miejscowości. Reszta będzie należała już do mieszkańców gminy, którzy pokażą przy urnach wyborczych, czy spodobała im się moja praca i czy nadal mi ufają i mnie popierają.
Rozmawiał Sławomir Grymin
Najważniejsze inwestycje gminy Prusice w ostatniej kadencji
Budowa kanalizacji i oczyszczalni ścieków na terenie aglomeracji Prusice
Przebudowa kanalizacji deszczowej, kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej z przyłączami w Rynku
Wymiana oświetlenia ulicznego
Remont oraz rewitalizacja Rynku i zabytkowego ratusza
Odnowa budynków mieszkalnych
Rozbudowa świetlicy wiejskiej wraz z zagospodarowaniem terenu w miejscowości Górowo
Przebudowa i remont świetlicy wiejskiej oraz budowa placu zabaw w Ligocie Strupińskiej
Budowa placu zabaw w Chodlewku
Budowa placu zabaw w Goli
Budowa placu zabaw w Pększynie
Przebudowa drogi gminnej Skokowa – Piotrkowice
Budowa łącznika drogi od ul. Żmigrodzkiej do ul. Wrocławskiej we wsi Skokowa
Remont nawierzchni i budowa kanalizacji deszczowej – ul. Kwiatowa w Strupinie
Budowa drogi w Krościnie Małej
Przebudowa drogi w Budziczu
Przebudowa drogi gminnej we Wszemirowie
Zagospodarowanie otwartej przestrzeni – Park Wiejski we wsi Świerzów
Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Prusicach: Zespół Szkół w Prusicach oraz budynek Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Prusicach
Budowa „Orzełka” – boiska wielofunkcyjnego w Ligotce
Powstanie Prusickiego Centrum Fitness
Budowa Gminnej Biblioteki Publicznej w Prusicach – Multiteki
Przebudowa budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Prusicach
Powstanie Prusickiego Obiektu Multifunkcyjnego w Prusicach z nowoczesną salą widowiskowo-kinową
Remont i przebudowa świetlicy wiejskiej w Piotrkowicach
Budowa świetlicy wiejskiej wraz z zagospodarowaniem w Zakrzewie
Budowa chodnika w Budziczu
Budowa placu zabaw w Krościnie Małej
Przebudowa dróg gminnych w miejscowości Wilkowa
Budowa „orlika” w Pawłowie Trzebnickim
Przebudowa i remont świetlicy wiejskiej w Krościnie Wielkiej
Remont świetlicy wiejskiej w Kopaszynie
Remont świetlicy wiejskiej w Kaszycach Wielkich
Remonty i przebudowy dróg gminnych: w Kopaszynie, Krościnie Wielkiej, Chodlewku, Górowej oraz drogi Raszowice – Aleksandrowice
Skansen Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Borówku
Dodatkowo władze gminy Prusice realizują szereg inwestycji w infrastrukturę sportową, oświatową, drogową – budowa i remont dróg gminnych, chodników oraz parkingów, inwestycje na terenach wiejskich związane ze świetlicami i budową oraz doposażeniem placów zabaw, a także inwestycje przy zabytkach i kościołach.