sobota, 22 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Prudnik: Miasto otwarte na rozwój

Prudnik położony jest niedaleko historycznej granicy Górnego Śląska, w południowej części województwa opolskiego. Otaczają go piękne pejzaże Parku Krajobrazowego Góry Opawskie, tuż przy granicy z Czechami.

W XVIII i XIX wieku Prudnik był bardzo prężnym ośrodkiem rzemiosła, a później – przemysłu włókienniczego. Samuel Fränkel, który w 1855 roku otworzył fabrykę włókienniczą, nadał miastu charakter przemysłowego ośrodka ze wszystkimi atrybutami społecznymi i architektonicznymi. Piękne góry i zabytkowe budowle są świadkami wielu historii, tych znanych i tych jeszcze nieodkrytych. A współczesny Prudnik w niczym nie odbiega od tych społeczności, które są z siebie dumne i rozwijają się według najlepszych reguł życia społecznego i gospodarczego.

Dobra sieć dróg i kolej ułatwiają transport osób i towarów. Infrastruktura, dynamiczny samorząd oraz atuty społeczne i administracyjne tworzą klimat zaufania i aktywności inwestycyjnej. Dobrze skomunikowane i przygotowane tereny Specjalnej Strefy Ekonomicznej, wraz z istniejącą już zabudową, przyciągają inwestorów z najlepszego grona. Wśród nich jest firma Henniges Automotive, światowy producent uszczelek i komponentów dla rynku motoryzacyjnego.

Od 22 lat co roku Prudnik gości twórców i rzemieślników na Wystawie Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko-Czeskiego. Ponad trzystu wystawców prezentuje ceramikę, metaloplastykę, rzeźbę, malarstwo, haft, koronkę, decoupage, biżuterię, można też posłuchać muzyki ludowej i występów okolicznych artystów. W podobnym, ale bardziej biznesowym klimacie jesienią odbywają się Targi Przedsiębiorczości i Rzemiosła Inter-Region „Dom i Ogród”, dedykowane branżom związanym z budową, remontem oraz zagospodarowaniem ogrodu. W prudnickiej imprezie bierze udział około stu wystawców i kilka tysięcy odwiedzających.

Od 2007 roku, w jeden z lipcowych dni, można posłuchać jazzu w najlepszym wydaniu. Międzynarodowy Festiwal Jazzowy to występy jazzmanów z Polski, Czech, Niemiec, Austrii, Francji, Anglii, USA. Innym miejscem kultury u stóp Gór Opawskich jest odrestaurowana Willa Hermanna Fränkla, zaadaptowana na siedzibę Prudnickiego Ośrodka Kultury, gdzie odbywają się koncerty, spotkania i wystawy.

Mieszkańcy i goście Prudnika mogą odkrywać na co dzień bogactwo okolicznej natury, pejzaży i zabytków – granice wieku ani kultur nie stanowią żadnej przeszkody. W mieście i wokół niego spotyka się kilka szlaków pieszych, rowerowych i konnych, najważniejszym jest Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza liczący ponad 400 km. Turyści kończący przejście najdłuższej turystycznej trasy sudeckiej mogą otrzymać pamiątkowy certyfikat w punktach informacji turystycznej. Dla gości przygotowana jest baza noclegowa i gastronomiczna. Warto przyjechać tu z rowerem, bo oprócz imprez sportowych i turystycznych dedykowanych cyklistom jest tu dobrze rozwinięta infrastruktura z siecią tras rowerowych, które łączą się z czeskimi ścieżkami turystycznymi. Trasy mają różnorodną skalę trudności, więc każdy, nawet wymagający cyklista znajdzie coś dla siebie. Największym kolarskim wydarzeniem w mieście jest Memoriał im. Stanisława Szozdy upamiętniający znanego polskiego kolarza, który w Prudniku rozpoczął sportową karierę i tu mieszkał do końca życia. Impreza przyciąga wielu zawodowych kolarzy, a raz na dwa lata jej ranga wzrasta do poziomu Mistrzostw Polski w Kryterium Ulicznym. Wśród najważniejszych wydarzeń turystycznych miasta i okolic znany w całym województwie jest Rajd Maluchów organizowany przez aktywnie działający prudnicki oddział PTTK. Innymi znanymi i popularnymi imprezami ściągającymi do Prudnika osoby z różnych rejonów Polski jest Prudnicki Maraton Pieszy oraz maraton pieszy Prudnik – Pradziad.

Miasto kusi urokiem zabytkowej architektury. Najcenniejszym zabytkiem jest średniowieczna pozostałość po dawnym zamku, zwana od fundatora budowli – Wieżą Woka. Na uwagę zasługuje też Arsenał, gdzie mieści się Muzeum Ziemi Prudnickiej, zabytkowy rynek oraz, nieopodal miasta, sanktuarium św. Józefa związane z internowaniem Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W 2015 roku Prudnik otrzymał nagrodę za produkt turystyczny pn. „Prudnicka granica cudów – niezapomniana przygoda w Górach Opawskich”, co jest niezaprzeczalnym dowodem na dużą atrakcyjność Prudnika, więc nic dziwnego, że miasto z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów.

www.prudnik.pl