czwartek, 20 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Prószków: Z szacunku dla chleba i rolników

Dożynki gminne gminy Prószków rozpoczęły się w Zimnicach Wielkich już w sobotnie popołudnie 7 września od zabawy tanecznej z zespołem Record i koncertu Blue Party, ale ich uroczysta inauguracja przypadła na niedzielę. Dziękowano rolnikom za plony, biesiadowano i bawiono się setnie, bowiem w tej gminie ludzie potrafią nie tylko dobrze pracować, ale nie mniej udanie być ze sobą i wypoczywać.

W południe 8 września została odprawiona msza święta w kościele pw. Jana Chrzciciela w Zimnicach Wielkich, celebrowana przez księdza proboszcza Jana Czeredę.

– Od wieków człowiek uprawia ziemię, ponieważ ziemia daje plony i owoce i jest naszą matką – mówił m.in. ksiądz Jan. – Ona nas karmi, a ziemia prószkowska jest urodzajna i wydaje dobre owoce. Pragniemy zatem dzisiaj podziękować Bogu, ale także wam, drodzy rolnicy, okazać naszą wdzięczność. Dlatego wielkie ukłony dla was dzisiaj za to, że uprawiacie ziemię i nas karmicie. A ziemia zdatna jest do tego, aby wykarmić nas wszystkich, tylko abyśmy dobrze tymi dobrami umieli się dzielić. Drodzy rolnicy, uprawiajcie naszą śląską, prószkowską ziemię, aby nas dalej karmiła i uszanujmy każdą kromkę chleba.

Po mszy wielobarwny korowód dożynkowy składający się z delegacji na przyczepach ciągników przejechał ulicami Zimnic Wielkich, a otwierała go prószkowska Gminna Orkiestra Dęta oraz zaprzęgnięta w piękne rumaki bryczka z gospodarzami Święta Plonów – burmistrzem Prószkowa Krzysztofem Cebulą i sołtysem Henrykiem Gurbierzem – oraz starostami dożynek Jolantą Hergesell i Jarosławem Widerą.

Burmistrz Krzysztof Cebula oficjalnie otworzył tegoroczne dożynki gminy Prószków w Zimnicach Wielkich, witając zarazem wszystkich zaproszonych gości i uczestników święta.

– Wyrazy najwyższego szacunku w tym szczególnym dniu kieruję do wszystkich rolników – powiedział m.in. burmistrz. – Za chwilę odbiorę wspaniały bochen chleba upieczony z tegorocznego zboża i w imieniu całej społeczności naszej gminy chcę powiedzieć: dziękujemy! A zgodnie ze staropolskim obyczajem chcę się podzielić tym chlebem z wszystkimi mieszkańcami gminy oraz z przybyłymi gośćmi. Niech to dzielenie się chlebem będzie wyrazem tego, iż stanowimy jedną wspólnotę samorządową. Niech nigdy i nikomu nie zabraknie w naszej gminie chleba.

– Dziękuje wam rolnicy za waszą pracę i trud, za to, że tego chleba nie brakuje nam na stole, a dzisiaj życzę wam dobrej zabawy – dodał poseł Ryszard Galla.

Następnie starostowie dożynek wręczyli wspaniały, pachnący bochen chleba burmistrzowi Krzysztofowi Cebuli, który z kolei obdzielił dorodnymi bochenkami wszystkich sołtysów z gminy Prószków. Przyszedł też czas na jadło, napitek i zabawę – w tym występy zimnickich przedszkolaków, koncerty Przysieczanek i Kapeli bez Nut. Gwiazdą tego miłego wieczoru była Teresa Werner, a bawiono się do późnych godzin wraz z zespołem Presto.

HS