niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Prognoza z plusem

Polska gospodarka ma się dobrze, a wraz z nią powinien zyskiwać także rynek finansowy – uważają eksperci Templeton Asset Management Poland Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA.

– Polska gospodarka rośnie nieprzerwanie od paru lat i uważamy, że ten trend będzie kontynuowany. PKB wzrasta ponad 3 proc. rocznie. Obserwujemy również bardzo dobre dane dotyczące konsumpcji, które są wspierane poprzez bardzo mocny rynek pracy – mówi agencji informacyjnej Newseria Krzysztof Musialik, członek zarządu Templeton Asset Management Poland TFI SA.

Dzięki wzrostowi średniej płacy przy jednoczesnej deflacji konsumenci mają do dyspozycji większe środki finansowe. Spadające indeksy warszawskiej giełdy i niskie oprocentowania depozytów zniechęcają jednak do oszczędzania. Krzysztof Musialik wierzy jednak, że na giełdzie można zarobić, ale potrzeba cierpliwości.

Zdaniem Musialika polską gospodarką i rynkiem mógłby zachwiać jedynie poważny kryzys w Chinach, które w ubiegłym roku sprawiły inwestorom przykrą niespodziankę, gdy indeks giełdy w Hongkongu między początkiem maja a końcem sierpnia stracił 1/4 swojej wartości, zaś indeks w Szanghaju spadł od czerwca do września o 2/5.

Polsce powinien także według niego dopomóc plan ministra Morawieckiego. Ma on stymulować rozwój gospodarczy kraju w ramach pięciu filarów: reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, kapitału, ekspansji zagranicznej oraz zrównoważonego rozwoju społecznego i regionalnego. Na realizację planu przeznaczone zostanie łącznie 760 mld zł.

(iwo, newseria)