Od uroczystej mszy w kościele pw. św. Jana Chrzciciela rozpoczęły się dożynki gminne w Prochowicach, które sprawnie i pomysłowo zorganizowali miejscowy Urząd Miasta i Gminy, Prochowicki Ośrodek Kultury i Sportu oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Prochowicach. Pogoda i frekwencja dopisały, ludzie zgodnie z wielowiekową tradycją podziękowali Bogu i rolnikom za tegoroczne plony, radowano się fajnie, zgodnie i kulturalnie, a do tego można był się zaszczepić przeciw COVID-19 i skorzystać z punktu spisu powszechnego. Było zatem tak, jak w mądrych książkach jest napisane.
– Dożynki, jakie daje nam dzisiaj przeżyć Bóg, są symbolem zjednoczenia wszystkich ludzi, którym droga jest matka ziemia, i którzy z szacunkiem pochylają się nad jej potęgą i chcą z niej czerpać swoje owoce – mówił m.in. ksiądz proboszcz Ireneusz Wójs. – Ziemia jest naszą karmicielką i trzeba do niej podchodzić z miłością. A z tego miejsca życzę pani burmistrz i wszelkim władzom naszego miasta i gminy oraz właścicielom firm, aby umieli dzielić się nie tylko chlebem, ale i sercem.
Po mszy wielokolorowy korowód dożynkowy przeszedł na przykościelny plac, gdzie starostowie dożynek – ogrodniczka z Dąbia Elżbieta Kołodziej wraz z Tomaszem Strzyżem z Kwiatkowic, rolnikiem i właścicielem pasieki hodowlanej pszczelich matek, przekazali gospodyniom Święta Plonów – burmistrz Alicji Sielickiej i przewodniczącej rady miasta i gminy Marii Maćkowiak – dorodny bochen chleba.
– W naszym kraju chleb jest szczególnym symbolem urodzaju i dostatku, szacunku i oddania – podkreśliła, witając przybyłych na dożynki, burmistrz Alicja Sielicka. – To nieodłączny element polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem, i symbol trudu rolników, którym dzisiejszym świętem szczególnie dziękujemy w szerokim gronie gości, mieszkańców i bohaterów dnia – rolników. Dla każdego rolnika jest oczywiste, że ziemia jest świętością i dziś dziękujemy rolnikom za to, że mają do niej tak wielki szacunek. Dziękujemy za wytrwały trud towarzyszący ich codziennej, mozolnej pracy. W każdym bochnie chleba zawiera się miłość człowieka do ziemi, do przyrody, a także do innych ludzi. Zatem pamiętajmy o rolnikach i wspierajmy ich, zwłaszcza że czasy niełatwe, a zmiany w pogodzie często nie pozwalają na planowanie i spokojne oczekiwanie na zbiory. Drodzy rolnicy, życzę wam, aby najbliższy rok obfitował w dobre zbiory, co pozwoli na szczęśliwe i godne życie. Dziękuję za trud, za chleb i waszą siłę, która ma oparcie w tradycji.
Po oficjalnej części przyszedł czas degustacji kulinarnych specjałów, w które były zaopatrzone stoiska sołectw i kół gospodyń wiejskich. A na scenie pojawiły się kapele ludowe wesoło przygrywające mieszkańcom gminy i wielu zacnym gościom, w tym m.in.: wicestaroście legnickiej Janinie Mazur, dyr. Radomskiego Centrum Onkologii i zarazem wiceprzewodniczącej legnickiej rady miejskiej Krystynie Barcik, szefowi legnickich strażaków Wojciechowi Hukowi, Krzysztofowi Strynkowskiemu z WFOŚiGW we Wrocławiu (oddział Legnica), prezesowi Zarządu Powiatowego PSL Kazimierzowi Burtnemu oraz Waldemarowi Sułkowi, prezesowi Future Energy.
Dożynki gminne w Prochowicach przygotowano pokazowo, zabawa była setna, a potrawy wyśmienite. Widać było także, iż miejscowa społeczność umie się radować, szanuje się i po prostu lubi być ze sobą.
S.G.