czwartek, 18 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Prochowice: Tutaj dzieje się sporo

Gdzie się z chęcią zejdzie praca, tam się hojnie trud opłaca” – brzmi jedno z polskich przysłów, za to starożytni Rzymianie mówili: „Gdzie zgoda, tam zwycięstwo” – i właśnie ta dobra praca i zgodne współdziałanie władz gminy z radą stanowią o tym, że niezbyt zamożna gmina miejsko-wiejska Prochowice rozwija się bardzo dynamicznie, pozyskując niebagatelne fundusze zewnętrzne, realizując terminowo zaplanowane zadania i wzbogacając krok po kroku infrastrukturę.

Rok 2023 jest niezwykle pracowity dla samorządu dolnośląskich Prochowic, które realizują kilka kluczowych przedsięwzięć infrastrukturalnych.

Pierwsze rondo i modernizacja Rynku

– Mamy sporo powodów do zadowolenia – uśmiecha się burmistrz Alicja Sielicka – lecz ten wiosenny radosny czas jest też okresem trudnym, ponieważ inwestycji jest sporo i wszystko trzeba należycie opanować. Wiąże się to także z różnymi utrudnieniami i zmianami, choćby w organizacji ruchu. Zatem dzieje się niemało, ale jeśli chcemy, żeby było lepiej, to przez jakiś czas musimy znosić utrudnienia. Realizujemy m.in. inwestycje drogowe i poszerzające bazę sportową, inwestujemy także w sferę kultury, a jesienią rozpoczniemy budowę żłobka.

Przed kilkoma dniami otworzono oficjalnie w Prochowicach pierwsze rondo, które znacznie zwiększyło bezpieczeństwo i uporządkowało ruch. Powstała nie tylko wysepka ronda, ale przebudowano także zjazdy na Lisowice i w kierunku Rynku.

Burmistrz Alicja Sielicka

– Są dobre oznakowania, nowe sieci i oświetlenie, a także parking – wylicza burmistrz Alicja Sielicka. – A całkiem blisko stoi budynek z roku 1901, będący pod opieką konserwatora zabytków, który wyremontujemy, i znajdzie tam miejsce ośrodek pomocy społecznej i sala ślubów.

Trwają zaawansowane prace dotyczące przebudowy nawierzchni Rynku w Prochowicach i prawdopodobnie do końca czerwca ukończone zostaną najpoważniejsze roboty.

– Zaś w połowie lipca – używając kolokwializmu – ostatecznie odbierzemy Rynek i będziemy przygotowywać się do jego zagospodarowania funkcjonalnego i dekoracyjnego – wyjaśnia burmistrz Alicja Sielicka. – Na pewno po zakończeniu tej inwestycji ruch pojazdów w Rynku będzie mniejszy. Ponadto powstaje już drugi kilometr ścieżki rowerowej, a finalnie będzie miała pięć kilometrów. Będą również miejsca postojowe dla turystów, stojaki na rowery i profesjonalne oznakowanie, lecz najważniejsze jest to, że ścieżka ta połączy gminę Prochowice z gminą Ścinawa oraz z gminą Wołów. A wszystko w ramach Cylkostrady Dolnośląskiej i korzystamy z dofinansowania z urzędu marszałkowskiego. Ścieżka ma być ukończona do połowy października.

Szatnie i stadiony

Samorząd w Prochowicach inwestuje w infrastrukturę sportową.

– Może trochę z tym zwlekaliśmy, lecz teraz ruszyliśmy ostro – ocenia burmistrz Alicja Sielicka. – W Kawicach budujemy za prawie 2 mln zł nowoczesną szatnię, a drugą w Kwiatkowicach, która będzie częścią Centrum Kultury i Sportu, gdzie powstanie także piękna i największa w gminie świetlica. Oprócz tego w Prochowicach na nowo grodzimy stadion i wykonujemy parking, a w Szczedrzykowicach grodzimy boisko i montujemy nowe trybuny. Warto to robić, bowiem mamy kilka dobrych i sprawdzonych klubów sportowych osiągających sukcesy, i dla mnie oraz radnych wspieranie ich jest bardzo ważne. Szczególnie chodzi nam o zaopiekowanie się dziećmi i młodzieżą.

Modernizacja oczyszczalni ścieków i rewitalizacja parku

Kontynuowany jest również pierwszy z trzech etapów modernizacji oczyszczalni ścieków, który będzie kosztował 8 mln zł. Natomiast cała inwestycja pochłonie 20 mln zł.

– Będzie trudniej, bowiem prace będą prowadzone na działającym obiekcie, lecz sądzę, że wykonawca da sobie z tym radę – wyjaśnia burmistrz Alicja Sielicka. – To dla nas ważna pod względem cywilizacyjnym inwestycja, a obowiązkiem gminy jest przecież zagospodarowanie ścieków. Przybywa nam mieszkańców, jest coraz więcej domów jednorodzinnych, a gminę skanalizowaliśmy w 97 procentach. Wraz z rozwojem osadnictwa oczywiście ścieków przybywa. Kolejną ważną inwestycją będzie rewitalizacja parku przypałacowego w moim rodzinnym Rogowie, na co pozyskaliśmy już zewnętrzne fundusze. Park ten stanie się takim miejscem, które będzie odwiedzane przez rowerzystów przemierzających Cyklostradę Dolnośląską.

W Prochowicach otwarte zostało pierwsze rondo Fot. Sławomir Grymin

Wspierając seniorów i najmłodszych

Samorządowi prochowickiemu udało się pozyskać środki finansowe, dzięki czemu w centrum miasta powstanie przychylne seniorom miejsce, z wszystkimi udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych.

– Będzie to takie miejsce, w którym nasi seniorzy będą mogli odpocząć, w którym będą gospodarzami – wyjaśnia burmistrz Alicja Sielicka. – A przed nami także budowa żłobka, bowiem jest potrzeba zabezpieczenia najmłodszych dzieci. Dlatego zaprojektowaliśmy duży żłobek na 70 miejsc i dostaliśmy 3 mln zł dofinansowania z programu Maluch Plus. A jak już wybudujemy żłobek, to otrzymamy dodatkowe 2,1 mln zł na utrzymanie tego obiektu.

Trwają zaawansowane prace dotyczące przebudowy nawierzchni Rynku Fot. Sławomir Grymin

Współpraca, która daje owoce

– Rozwój naszej gminy możliwy jest dzięki dobrej i harmonijnej współpracy z radą – podkreśla burmistrz Alicja Sielicka. – Z budżetu wynoszącego 59 mln zł, aż 30 mln zł przeznaczymy na inwestycje, i można to przeprowadzić tylko z mądrą radą. A co do wyborów samorządowych, to zamierzam ubiegać się o ponowne burmistrzowanie w Prochowicach. Pragnę zakończyć rozpoczęte przez nas inwestycje, zrealizować już przygotowane projekty i zrobić jeszcze coś dobrego dla naszej społeczności. To jedno, a z drugiej strony, to po prostu lubię swoją pracę, i mam nadzieję, że mieszkańcy ocenią ją pozytywnie. Tym bardziej, że skutecznie realizuję obietnice wyborcze. Ponadto wciąż mam dużo energii i pomysłów na rozwój naszej gminy.

Sławomir Grymin