poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Prochowice: Najważniejsze – działać wielotorowo

Położona w centralnej części województwa dolnośląskiego, w powiecie legnickim, miejsko-wiejska gmina Prochowice systematycznie rozwija infrastrukturę, inwestując m.in. w kulturę, sport, oświatę i służbę zdrowia. W ten prosty sposób prochowicki samorząd stwarza swoim mieszkańcom coraz lepsze warunki do życia.

Walorem tej ziemi jest jej położenie – gmina Prochowice jest świetnie skomunikowana, leży przy drogach krajowych 36 i 94 relacji Wrocław – Zielona Góra, w odległości około 17 km od autostrady A4. Atutem są też piękne krajobrazy, leśne kompleksy, rezerwaty i pomniki przyrody, nietuzinkowe zabytki, ale przede wszystkim mądrzy i gospodarni ludzie.

– Rok 2016, jak każdy zresztą, jest dla nas rokiem bardzo pracowitym i dynamicznym, a pod pewnymi względami nawet strategicznym – ocenia burmistrz Alicja Sielicka. – To okres opracowywania dokumentacji i przygotowywania się do naborów z nowej unijnej perspektywy. Chcę podkreślić, iż w tym roku już pozyskaliśmy trochę środków, m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i dzięki temu rewitalizujemy park miejski w Prochowicach. Otrzymaliśmy też dofinansowanie do budowy kanalizacji w jednej z naszych miejscowości i środki na rewitalizację kamienicy z urzędu marszałkowskiego. Staramy się o pieniądze na drogi – m.in. złożyliśmy wniosek do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na drogę gminną i chodnik w Kawicach. Przygotowujemy również wniosek o dofinansowanie modernizacji ul. Legnickiej w Prochowicach, gdzie ma być położona nowa nawierzchnia i chodniki. Ta inwestycja zmieni wizerunek miasta, bowiem dotyczy naszej głównej ulicy. Współpracujemy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz ze Starostwem Powiatowym w Legnicy, z którym wspólnie przebudowujemy drogę powiatową – ul. Jaworowską
w Prochowicach, prowadzącą do autostrady. Powstanie tam półtora kilometra chodnika wraz z siecią burzową.

Ponadto złożono wniosek do Ministerstwa Sportu o dofinansowanie remontu pomieszczeń przy prochowickim stadionie. Powstanie tu estetyczne i funkcjonalne zaplecze sportowe dla klubu Prochowiczanka – w ubiegłym roku wykonano już dachy. Dzięki środkom z Odnowy Wsi Dolnośląskiej zostanie przygotowane boisko
w Kwiatkowicach – nowa płyta i wyposażenie boiska.

– Baza sportowa wymaga jeszcze sporo inwestycji – mówi burmistrz Sielicka – ale corocznie coś robimy: sport jest ważny dla wszechstronnego rozwoju człowieka, a w naszej gminie jest kilka drużyn sportowych skupiających także tak ważną dla nas młodzież! W przyszłości chcemy wybudować salę sportową, ale najpierw trzeba ukończyć kanalizowanie gminy. Krótko mówiąc, staramy się działać wielotorowo na zasadzie strategii zrównoważonego rozwoju. Chcemy, żeby mieszkańcom wszystkich naszych sołectw żyło się lepiej i aby ich oczekiwania – w miarę naszych możliwości – były spełniane. Inwestujemy w szkoły, prowadzimy generalny remont szkoły podstawowej, a gimnazjum, w którym kiedyś pracowałam, jest jednym z najpiękniejszych w regionie. Mamy także duże, piękne przedszkole. A warto podkreślić, że nie zwalniamy nauczycieli. Korzystając z programu rewitalizacji, niedługo stworzymy w budynku po starej przychodni 14 mieszkań komunalnych, z własnych środków rewitalizujemy też kamienice. Wszystko po to, aby Prochowice były coraz piękniejsze…

S.G.