wtorek, 3 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Prochowice: Najważniejsze być razem

Realizacja przedsięwzięć infrastrukturalnych jest niezmiernie istotna w rozwoju gmin, lecz nie mniej ważna jest szeroko rozumiana działalność kulturalna samorządów. Bycie ze sobą cementuje społeczności, rodzi lokalne talenty, wzmacnia więzy międzyludzkie i buduje dumę mieszkańców utożsamiających się ze swoimi miejscami do życia. Tak właśnie dzieje się już od wielu lat w mieście i gminie Prochowice.

Polska rozwija się w samorządach, w których inwestycje idą w parze z ciekawymi imprezami kulturalnymi oraz sportowo-rekreacyjnymi.

– Rzeczywiście, inwestycje są miernikiem samorządowego sukcesu i rozwoju gmin, ale nasza działalność jest wielotorowa i dotyczy także kultury – mówi burmistrz Alicja Sielicka. – Mottem mego działania jest to, że mieszkańcy naszej gminy muszą mieć wszystko, co ich wspiera, i mimo kryzysu gospodarczego staram się od tego nie odstępować. Mogłoby się wydawać, że kultura jest sferą życia, bez której można by się obejść, lecz nic bardziej mylnego! W naturze człowieka jest bowiem to, że musi mieć jakąś strawę dla swej duszy, chwilę na refleksję i możliwość spotkania się w większym gronie.

Prochowice dysponują bogatym kalendarzem różnorodnych imprez kulturalno-integracyjnych, nad którymi pieczę ma Prochowicki Ośrodek Kultury i Sportu, który pozyskiwał w tym roku fundusze na niektóre zadania – m.in. ze starostwa powiatu legnickiego i Fundacji KGHM Polska Miedź.

Ogólnopolski Integracyjny Turniej Tańca Towarzyskiego – burmistrz Alicja Sielicka z nagrodzonymi tancerzami

– Otrzymaliśmy wsparcie finansowe na zorganizowanie jubileuszowej Dolnośląskiej Rewii Akordeonowej, ale tegoroczną wiosnę zaczęliśmy od spraw typowo integracyjnych, a w połowie maja był pierwszy spływ kajakowy i bieg poświęcony jednemu z naszych nauczycieli, który odszedł niespodziewanie – wspomina burmistrz Alicja Sielicka. – A latem zorganizowaliśmy 35. Integracyjny Plener Plastyczny, który jak zawsze zgromadził krajowych i zagranicznych artystów tworzących różnotematyczne przepiękne prace, których motywem przewodnim są zawsze Prochowice. To m.in. rzeźby i obrazy, a tegoroczny plener zaowocował fajnymi i wartościowymi pracami. Był również wernisaż, a część prac wykorzystujemy jako materiały promujące naszą gminę. Jest to, moim zdaniem, bardzo fajne przedsięwzięcie, w którym biorą udział także nasi uzdolnieni mieszkańcy. Bardzo mnie to cieszy, a wśród naszej prochowickiej społeczności są także absolwenci akademii sztuk pięknych. Zatem mieszkańcy włączają się w to pożyteczne przedsięwzięcie i jest to niezmiernie istotne. Pomysł zorganizowania pleneru zrodził się przed 35 laty i jest z powodzeniem kontynuowany.

W lipcu w Prochowicach sporo działo się wokół miejscowego basenu, ale wiele zajęć zorganizowano dla dzieci i młodzieży również przy świetlicach środowiskowych – a w bibliotece cykl spektakli teatralnych dla najmłodszych. Natomiast w sierpniu był Dzień Prochowic.

Gminne dożynki były tradycyjne i radosne…

– Zmieniliśmy konwencję tej imprezy, którą zorganizowaliśmy w miejskim parku, i połączyliśmy to święto ze spływem kajakowym – uśmiecha się burmistrz Alicja Sielicka. – A ponadto zaprosiliśmy więcej zespołów, aby każdy znalazł coś dla siebie, były też rzemieślnicze prezentacje i różne inne atrakcje. Zaś dla mnie największą radością było to, że w prochowickim parku zebrało się wielu gości.

Później gminne dożynki – zorganizowane zgodnie z tradycją i wszelkimi standardami, w których udział wzięło wielu mieszkańców – i wsparte finansowo przez rzesze hojnych sponsorów.

– Wrzesień był bardzo bogaty w różne uroczystości – podkreśla burmistrz Alicja Sielicka. – Odbyła się 5. Dolnośląska Rewia Akordeonowa pod patronatem starosty legnickiego Adama Babuśki. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był przed laty ówczesny wicemarszałek dolnośląski Tadeusz Samborski. Kontynuujemy tę inicjatywę, zapraszając corocznie do Prochowic różnych wykonawców, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. To święto akordeonu, imprezie tej towarzyszy wystawa starych instrumentów, a akordeon – piękny instrument ze znakomitą tradycją – może wiele zaoferować pod względem artystycznym, choć wymaga wiedzy i kunsztu. Zatem poza wystawą zorganizowaliśmy także warsztaty dla dzieci i młodzieży w szkołach, którym towarzyszyły minikoncerty. Chcemy bowiem utworzyć szkółkę akordeonową i dziecięco-młodzieżowy zespół akordeonowy. Na razie idzie to dość opornie, przede wszystkim dlatego, że jest to instrument dość wymagający, ale są jednak pierwsze optymistyczne zwiastuny, ponieważ mamy już troje dorosłych i dwoje dzieci chętnych do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu. Jest szansa, że to się uda, chciałabym, aby w przyszłości właśnie akordeon kojarzył się z Prochowicami, tak jak kiedyś był to pasztet prochowicki. Dolnośląska Rewia Akordeonowa była dniem pięknej, rzewnej i coraz bardziej popularnej muzyki, i wcale nie tylko ludowej, ponieważ wykorzystywanej w różnych gatunkach muzycznych. Akordeon już wkroczył na salony i pielęgnowanie tego instrumentu – jako naszego znaku jakości – może z czasem dać dobre efekty. W tym roku jak zawsze przyjechał do nas ze swoim zespołem Tomasz Drabina i mieliśmy również muzyków z Warszawy. Oczywiście była również zabawa i tańce.

Jesienią zorganizowano także X Prochowicką Galę Romansu, będącą świętem wspaniałej muzyki, klasyki i wirtuozerii. Impreza ta ma już swoich odbiorców, a w tym roku przybyło na nią sporo gości z zewnątrz – m.in. z Legnicy, Brzegu Dolnego i Wołowa.

– A we wrześniu już po raz ósmy zorganizowaliśmy Święto Pieczonego Ziemniaka – Prochowickie Smaki Ziemniaka 2022 – przypomina burmistrz Alicja Sielicka – podczas którego robiliśmy różne potrawy z ziemniaków, m.in. gołąbki, placki ziemniaczane, frytki i ciasta. A przy okazji występy i tańce, ale najważniejsze że byliśmy razem.

Później był Dzień Nauczyciela zwieńczony wspaniałym koncertem będącym podziękowaniem dla wszystkich pracowników oświaty, na który przyjechali artyści aż ze Szczecina oraz wrocławska sopranistka Iga Tamara Zagórska.

– Wprawdzie jesteśmy gminą niedużą, lecz samorząd nasz stara się realizować wszystkie statutowe zadania i mieć inicjatywę także w sferze kultury – ocenia burmistrz Alicja Sielicka. – A będąc razem, można działać piękniej, szybciej i mądrzej dla dobra całej naszej społeczności.

Sławomir Grymin

20 listopada odbędzie się w Prochowicach 22. Ogólnopolski Integracyjny Turniej Tańca Towarzyskiego. Do końca przyjmowane są zapisy par tanecznych. Imprezę o Puchar Burmistrza Prochowic organizuje Prochowicki Ośrodek Kultury i Sportu oraz Klub Sportowego Tańca Towarzyskiego „Impuls” Prochowice.