niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Prochowice: Działamy wielotorowo

Rozmowa z Alicją Sielicką, burmistrzem Prochowic

– Jak w tym roku wydawane są środki finansowe w waszej gminie?

– Dobrze są wydawane, planowo i z głową. Pojawiły się także nowe pomysły mające swoje odzwierciedlenie w projektach. Uzyskaliśmy nowe środki poprzez Lokalną Grupę Działania „Kraina Łęgów Odrzańskich”, złożyliśmy siedem wniosków – w tym dwa większe – a wśród nich są m.in. takie przedsięwzięcia, jak budowa chodnika na ul. Kochanowskiego w Prochowicach i budowa zaplecza rekreacyjno-sportowego w Rogowie. W Prochowickim Ośrodku Kultury i Sportu, dawnym kinie, realizujemy ciekawy pomysł – zorganizujemy piękną wystawę nawiązującą do historii i przeszłości tego miejsca. Przy tej okazji obiekt zostanie wyremontowany i odpowiednio przygotowany do tego wydarzenia. Poza tym pozyskaliśmy pieniądze na doposażenie sali w wyremontowanej remizie. Będzie salą konferencyjną-sportową wyposażoną w rzutnik, stoły i krzesła, stół bilardowy i stół do tenisa stołowego. Ponadto – z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla województwa dolnośląskiego – wykonujemy plac targowy; udało nam się także otrzymać zewnętrzne dotacje na lady i stojaki.

– Tylko pogratulować skuteczności w pozyskiwaniu środków zewnętrznych…

– Ale to nie wszystko, bowiem otrzymaliśmy środki na bardzo ciekawy projekt w szkole podstawowej, nawiązujący do naszej historii i dotyczący pana Antoniego Rymszy, żołnierza Armii Krajowej. Na szkolnym dziedzińcu postawimy pamiątkowy obelisk, będzie wystawa i występy artystyczne, a przy tej świetnej okazji przeprowadzimy remont. Podoba mi się ten zamysł, ponieważ często bywa, że lokalni bohaterowie są zapominani, a głośno jest zazwyczaj o tych z pierwszych stron gazet. U nas tak nie będzie – młodzież dowie się więcej o tym wartym naśladowania odważnym człowieku. Jak widać, działamy wielotorowo, zajmując się zarówno wzbogacaniem infrastruktury, jak i sprawami społeczno-kulturalnymi.

– A w najbliższej przyszłości?

– W czerwcu ogłoszony jest dodatkowy nabór, zatem składamy wnioski o dofinansowanie budowy chodników, punkty informacji turystycznej i place zabaw.

– Centrum Prochowic jest coraz to piękniejsze…

– …także dlatego, że krok po kroku rewitalizujemy kamienice w centrum miasta. Są to bardzo intensywne prace i gruntowne remonty. Pozyskaliśmy na to maksymalną kwotę 200 tys. euro, a do tego dochodzą jeszcze nasze własne środki. Przeprowadzamy to zadanie także własnym sumptem. Najważniejsze jest, aby w Prochowicach było estetycznie, czysto i kolorowo. To moje marzenie – i to nie tylko moje – i konsekwentnie je realizujemy. Dużo zewnętrznych pieniędzy pozyskujemy na chodniki w mieście i na wsiach. Budujemy i remontujemy świetlice środowiskowe, wyzwalające samorządność i integrujące ludzi. Udało nam się wyremontować świetlicę w Golance Dolnej, pozyskaliśmy środki na kapitalny remont świetlicy w Lisowicach i budujemy nową świetlicę w Kawicach.

– Co z kanalizacją?

– Kanalizujemy południową część gminy – Dąbie, Szczedrzykowice-Stacja i Cichobórz. Zadanie opiewa na 2,5 mln zł. Wcześniej skanalizowano przysiółek Walkowice, Szczedrzykowice i Motyczyn. Teraz złożymy wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i zajmiemy się kanalizacją siódmej miejscowości – Mierzowic. Oprócz tego przygotowujemy projekt na uzbrojenie terenu pod działki budowlane na terenie Prochowic. To ważne działanie może w przyszłości poprawić dochody gminy.

Rozmawiał Sławomir Grymin (TS)

Tekst ukazał się w „Gminie Polskiej” nr 1/2013