piątek, 21 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Prezydent z Poznania najlepszy

Ryszard Grobelny, prezydent Poznania został wybrany najlepszym polskim prezydentem miasta według Newsweeka. Nagrodę wręczono podczas gali otwarcia V Kongresu Regionów w Świdnicy. Profesor Jerzy Regulski otrzymał specjalną nagrodę „25-lecia Wolnej Polski”.

V Ogólnopolski Kongres Regionów rozpoczęty. Tegoroczna edycja to prawie 1,5 tysiąca gości – przedstawicieli samorządu, biznesu, administracji publicznej, a także ekspertów, naukowców i dziennikarzy.

Podczas  oficjalnego otwarcia V Kongresu Regionów wręczono specjalną nagrodę „25-lecia Wolnej Polski”, ustanowioną przez Miasto Świdnica i Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska –  organizatorów kongresu. Nagrodą  uhonorowano profesora Jerzego Regulskiego, prezesa Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

– Są takie osoby, bez których polski samorządowej w takim kształcie, by nie było. W gronie ojców odrodzonego samorządu jest właśnie prof. Jerzy Regulski. To nagroda dla osoby szczególnej rangi – mówił Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Jak co roku wręczono też nagrody w rankingu Najlepszych Prezydentów Miast Newsweeka. W rankingu tym chodzi o wyłonienie spośród 107 włodarzy polskich miast prezydenckich najlepszych liderów, których działania przyniosły widoczne rezultaty w mijającym roku, skutkujące poprawą jakościn życia członków lokalnej społeczności.W pierwszej trójce laureatów znaleźli się: Ryszard Grobelny (poznań), Jacek Karnowski (Sopot), Krzysztof Żuk (Lublin).

Po raz pierwszy nagrodzono także najlepszych wójtów i burmistrzów w konkursie „Lider Lokalnej Społeczności” magazynu Forbes i Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

***

Wyniki rankingu najlepszego prezydenta

Miejsce 1. Ryszard Grobelny, Prezydent Poznania

Miejsce 2. Jacek Karnowski, Prezydent Sopotu,

Miejsce 3. Krzysztof Żuk, Prezydent Lublina,

Miejsce 4. Wojciech Murdzek, Prezydent Świdnicy,

Miejsce 5. Wadim Tyszkiewicz, Prezydent Nowej Soli,

Miejsce 6. Tadeusz Ferenc, Prezydent Rzeszowa,

Miejsce 7. Roman Smogorzewski, Prezydent Legionowa,

Miejsce 8. Piotr Uszok, Prezydent Katowic,

Miejsce 9. Janusz Kubicki, Prezydent Zielonej Góry,

Miejsce 10. Andrzej Dziuba, Prezydent Tychów,

Miejsce 11. Piotr Przytocki, Prezydent Krosna,

Miejsce 12. Zbigniew Podraza, Prezydent Dąbrowy Górniczej,

Miejsce 13. Tomasz Andrukiewicz, Prezydent Ełku,

Miejsce 14. Roman Szełemej, Prezydent Wałbrzycha,

Miejsce 15. Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni.

Prezydent Poznania odbierając nagrodę powiedział: – Kiedy pierwszy raz mieszkańcy mi zaufali, mój przyjaciel, a jednocześnie mój ówczesny szef, powiedział: Nie mów hop, nawet wtedy jak przeskoczysz. Zobacz najpierw na czym stoisz. Jak po tych latach rozglądam się na czym stoję, to może nie jest najbardziej twarde podłoże, z którego można się bardzo daleko odbić, ale niewątpliwie jest to takie podłoże, na którym można dużo zrobić. Jak się rozglądam wkoło, to widzę, że wokół jest wielu wspaniałych ludzi. Byłoby naprawdę świetnie, gdyby różne gremia, poczynając od mediów, a na politykach kończąc, o tym pamiętały, że mamy naprawdę duże grono wspaniałych ludzi w samorządach.

***

Podczas sesji plenarnej otwierającej Kongres Regionów wręczono również nagrody w konkursie dla najlepszych wójtów i burmistrzów „Lider Lokalnej Społeczności”.

Miejsce I w kategorii Wójt Roku 2014, Lider Lokalnej Społeczności: Sławomir Kopacz – Gmina Bieliny.

Wyróżnienia otrzymali:

Kazimierz Gacek – Gmina Mielec,

Wiesława Sieńkowska – Gmina Komorów-Osada,

Wiesław Radzięciak – Gmina Leśniowice,

Grzegorz Pruszczyk – Gmina Prażmów.

Miejsce I w kategorii Burmistrz Roku 2014, Lider Lokalnej Społeczności: Andrzej Czernecki – miasto Jasło.

Wyróżnienia otrzymali:

Marek Fryźlewicz – Nowy Targ,

Grzegorz Dudzik – Zielonka,

Wacław Ligęza – Bobowa,

Dorota Łukomska – Stąporków.