czwartek, 2 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Prawo, które zniewala

Skomplikowane i nieprzewidywalne prawo podatkowe było najczęściej wymieniane jako główna przeszkoda rozwojowa dla polskiej gospodarki przez ekspertów, którzy wzięli udział w panelu nt. barier rozwoju na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Główny ekonomista Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Dobrowolski mówił, że Polska przez ostatnie trzy dekady osiągnęła niesamowity sukces rozwojowy.

PKB rośnie

– Nasze PKB w porównaniu do PKB Niemiec z 10 proc. niemieckiego PKB wzrosło do 30 proc. tego PKB. Jeżeli chcemy sobie zagwarantować taki sukces na następne trzy dekady, musimy znaleźć nowe źródła rozwoju – przekonywał Dobrowolski.

W ocenie ekonomisty, potrzebna jest do tego właściwa diagnoza stanu polskiej gospodarki i zdefiniowanie największych barier rozwoju „tu i teraz” oraz ich usuwanie. Zdaniem Dobrowolskiego, w świetle dostępnych danych największą barierą rozwojową dla polskiej gospodarki jest skomplikowane prawo podatkowe, nieprzewidywalne, podwyższające ryzyko działalności gospodarczej.

– Jeśli uprościmy nasze prawo podatkowe przynajmniej do przeciętnej europejskiej, jest bardzo prawdopodobne, że przyśpieszymy rozwój gospodarczy Polski – ocenił Paweł Dobrowolski.

Ryzyko, które stopuje

Zdaniem Wiesława Rozłuckiego, ekonomisty biorącego udział w panelu, w badaniach bardzo często czynnikiem rozstrzygającym jest „total factor productivity”, czyli coś, co w zasadzie nie jest dobrze określone, ale decyduje w coraz większym stopniu, tak jak kapitał intelektualny czy kapitał organizacyjny.

– Wydaje mi się, że w Polsce z tym mamy do czynienia. Jeśli jest ryzyko, że działam w branży, w której się dobrze wiedzie, mam dobre rezultaty i nagle władza państwowa dochodzi do wniosku, że dobrze jest tę branżę opodatkować dodatkowo (…), to samo to ryzyko już zatrzymuje inwestycje – uważa Wiesław Rozłucki.

W poszukiwaniu unikalności

Prezes GPW Marek Dietl ocenił, że barierą rozwojową w Polsce jest przede wszystkim pozyskiwanie i utrzymywanie talentów. Kolejną kwestią – według prezesa GPW – jest brak koncepcji, co ma być przewagą konkurencyjną Polski.

– Nie wiemy dzisiaj na czym ma się opierać ta unikalność polskiej gospodarki, jak to zbudować – zaznaczył.

Jako trzecią barierę Dietl wymienił niski kapitał międzynarodowy „marki Polska”. Jego zdaniem Polska musi zbudować dużo silniejszą pozycję na świecie, jeżeli chodzi o postrzeganie polskiej kultury, a za tym pójdzie eksport polskich produktów.

(cppap)

Legislacyjne ADHD+ to są instytucje, brak zaufania do sądów czy też innych urzędów państwowych, jak również pomiędzy kontrahentami.
Rozwój musi się opierać w większym stopniu na wiedzy i innowacjach, a nie taniej sile roboczej.