środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Poznań i innowacje dla polskie wsi

Nowoczesna gmina wciąż poszukuje aktualnych pomysłów na rozwój. Także tych związanych z energią słoneczną, biomasą i biopaliwami, czy też zagospodarowaniem odpadów i cyfryzacją. Wiedzą oraz doświadczeniami z tego obszaru będą dzielić się praktycy i eksperci podczas najbliższych targów POL-ECO-SYSTEM w Poznaniu (27-30.10.2015 r.).

W ramach ekspozycji targów wystawcy zaprezentują wiele rozwiązań dedykowanych agrobiznesowi – na przykład w Salonie Czystej Energii GREENPOWER zobaczyć będzie można ofertę m.in. kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, małych turbin wiatrowych, małych kotłów na biomasę, kotłów kogeneracyjnych i pomp ciepła, biogazowni, biopaliw i biogazu oraz peletu. Nie zabraknie także pokazów maszyn i urządzeń niezastąpionych w gospodarstwie – małe ciągniki, systemy załadowcze, maszyny czyszcząco-myjące do budynków i pomieszczeń czy pługi śnieżne. Będzie je można zobaczyć w ramach Salonu Techniki Komunalnej KOMTECHNIKA.


 

Warto też zajrzeć do Miasteczka Ekologicznego. Tu zaprezentowane zostaną ekologiczne produkty i rozwiązania poprawiające komfort i jakość życia, w myśl idei „smart city”. Zaparkują także pojazdy napędzane CNG, LNG i LCNG oraz Autobus Energetyczny.


 

Najważniejsze firmy i instytucje branżowe


 

Podczas wizyty na targach POL-ECO-SYSTEM będzie można spotkać się z liderami branży. W Poznaniu zaprezentują się m.in. takie firmy jak: Untha Polska, Hammel Recyclingtechnik, Agrex-Eco, Atmoservice, Prote, Arcon Polska, Wende Recyclingtech, HSM Polska, AK Nova, Tomra Storting i Tomra Orwak, Atlas Poland, Zeppelin Polska, ESE, Heisslufttechnik Flocke, Krevox, Horus-Energia, Wolf System, Bewa, Equipo, Haas, Meva-Pol, Remondis, Sutco, Schaeffer, Terberg Matec, Aebi Schmidt, Ekocel, Hako Polska Karcher oraz wiele innych.


 

Nie zabraknie również stoisk najważniejszych izb i instytucji branżowych: Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Gospodarki, NFOŚiGW, WFOŚiGW, GIOŚ, KIGO, IGEiOŚ, KAPE, KFDZOM.


 

OZE i odpady dla gospodarza


 

O konferencji „Biomasa – energia biznesu 2015”, dedykowanej także rolnikom, pisaliśmy w poprzednim numerze „Gminy Polskiej” (współorganizatorem jest redakcja czasopisma „Biomasa”). Warte uwagi są także inne wydarzenia targów, z których można dowiedzieć się na przykład, czy wybrać pompę ciepła, czy raczej zainwestować w mikroinstalacje. Te tematy poruszać będą dwa wydarzenia.


 

Pierwsze z nich to Forum Czystej Energii (27-29.10.2015 r.), współorganizowane z redakcją miesięcznika „Czysta Energia”. Zaplanowana tematyka to m.in. finansowanie i systemy wsparcia inwestycji OZE, mikroinstalacje i instalacje PV, nowoczesne ciepłownictwo i mix energetyczny.


 

Drugie – to debaty w ramach Globu Pełnego Energii (27-28.10.2015 r.). Współorganizatorem wydarzenia jest redakcja czasopisma „Globenergia”. Poruszane tematy to m.in. pompy ciepła z systemem fotowoltaicznym, taryfy gwarantowane i net metering, małe turbiny wiatrowe.


 

Tematykę dotyczącą odpadów problemowych, które powstają niemalże w każdym zmechanizowanym gospodarstwie, takich jak złom czy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, poruszą prelegenci zaproszeni do poprowadzenia Forum Recyklingu (27-29.10.2015 r.). Współorganizatorem jest redakcja miesięcznika „Recykling”.


 

Wieś innowacyjna, czyli jaka?


 

Cykl konferencji „Wieś polska – wieś innowacyjna”, odbywający się rokrocznie na targach, skupia się na innowacjach, które mają lub niedługo będą miały coraz większy wpływ na wiejskie społeczności lokalne. W tym roku konferencja będzie podzielone na dwie linie tematyczne. Pierwsza dotyczyć będzie cyfryzacji, druga poświęcona będzie rozwojowi odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich, w szczególności idei prosumenckości. Organizatorami konferencji są: Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów oraz Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.


 

Samorządowe know-how


 

Samorządy, które realizują lub planują wprowadzić ideę „smart city”, czyli inteligentne rozwiązania w obszarze nowych technologii, infrastruktury, budownictwa, ekologicznego transportu, efektywnego wykorzystania energii czy IT zapraszamy na konferencję „Inteligentne rozwiązania dla samorządu terytorialnego” (28.10.2015 r.).


 

Gminy zainteresowane współpracą z RIPOK-ami z pewnością będą zainteresowane spotkaniem z ekspertami w ramach Strefy RIPOK. Przez trzy dni (od 27 do 29.10.2015 r.) zaplanowano tu rozmowy i konsultacje poświęcone najważniejszym kwestiom dotyczącym zarządzania i funkcjonowania zakładów zagospodarowania odpadów o statusie RIPOK.


 

• • •


 

Pełny program wydarzeń na stronie: www.polecosystem.pl (zakładka „Wydarzenia i ekspozycje specjalne”).


 

Tańsze bilety na targi są dostępne online na stronie www.mtp24.pl.

(imtp)