środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Poszukujemy wrocławskiej Eurydyki

Przed NFM stanie rzeźba Eurydyki o twarzy wrocławianki – to może być Twoja twarz. Zgłoś się do konkursu.

W ubiegłym roku w pobliżu Narodowego Forum Muzyki, Opery Wrocławskiej, Muzeum Teatru oraz Pałacu Królewskiego, została odsłonięta głowa Orfeusza. Rzeźba – według projektu Theodora von Gosena z lat 40. ubiegłego wieku – została wykonana przez Stanisława Wysockiego i Michała Wysockiego. Znający mitologię wiedzą doskonale, że opowieść o Orfeuszu, grającym na harfie i lutni królu Tracji byłaby niepełna i bardzo uboga, gdyby nie przepiękna Eurydyka…

W związku z tym zapadła decyzja, by na wrocławskim placu Wolności, w pobliżu głowy Orfeusza, pojawiła się także rzeźba Eurydyki. Inicjatorzy powstania tej rzeźby ustalili, że powinna ona być w jakiejś mierze wrocławianką. A zatem mitologiczna driada może mieć właśnie Twoją twarz! Jeśli czujesz się wrocławianką i jesteś pełnoletnia, zgłoś się do konkursu „Wrocławska Eurydyka”.

Zwyciężczyni wybrana przez jury użyczy twarzy posągowi Eurydyki wykonanemu z brązu przez jednego z wrocławskich rzeźbiarzy. Mityczna piękność stanie w przyszłym roku przed budynkiem Narodowego Forum Muzyki, w pobliżu rzeźby Orfeusza znajdującej się przed Muzeum Teatru. Posąg będzie miał twarz kobiety, która czuje się związana z Wrocławiem – urodziła się w tym mieście lub wybrała je na swój dom, studiuje tu lub pracuje.

Uczestniczki konkursu czeka wiele ekscytujących przeżyć, takich jak m.in. sesja zdjęciowa w spektakularnych wnętrzach NFM. Fotografie finalistek będą podziwiane przez wrocławian podczas wystawy. Twarz zwyciężczyni zostanie uwieczniona w posągu, który oglądać będą setki tysięcy melomanów wchodzących do NFM oraz mieszkańcy miasta i turyści korzystający z odmienionej przestrzeni placu Wolności. Najpiękniejsza wrocławianka weźmie udział w procesie powstawania dzieła sztuki, a jej imię zapisze się na zawsze w historii miasta.

Pierwszy etap konkursu – sesja zdjęciowa wszystkich uczestniczek – już w sobotę 14 października w gmachu NFM. Do konkursu „Wrocławska Eurydyka” można zgłaszać się od 26 września do 13 października, wypełniając formularz na stronie: http://www.nfm.wroclaw.pl/ lub składając wypełniony formularz w siedzibie NFM 14 października.

– Chcemy, aby Orfeusz stojący już na placu Wolności odnalazł swoją ukochaną we Wrocławiu, w przestrzeni dla piękna, w miejscu spotkania różnych instytucji kultury – tłumaczy dyrektor Narodowego Forum Muzyki Andrzej Kosendiak. – Jesteśmy szczęśliwi, że mieszkańcy miasta i goście chętnie przebywają na odmienionym, wypełnionym sztuką placu Wolności. Niedługo będą mogli spotkać tutaj piękną Eurydykę o twarzy kobiety, która identyfikuje się z Wrocławiem. Do konkursu zapraszamy wszystkie panie czujące się wrocławiankami, niezależnie od tego, czy urodziły się w naszym mieście czy wybrały je na swój dom, studiują tu lub pracują”.

Organizatorem i pomysłodawcą konkursu jest Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Inicjatywę wsparli Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia oraz Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Miesięcznik „Gmina Polska. Krajowy Przegląd Samorządowy” i portal gminapolska.com objęły medialnym patronatem poszukiwania wrocławskiej Eurydyki i inicjatywę powstania rzeźby przepięknej nimfy, której nikt nie mógł się oprzeć.