czwartek, 23 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Pomagamy razem z DODO

Ogrody zoologiczne to dla setek tysięcy osób miejsca odpoczynku, spotkań z przyrodą, edukacji. Pamiętajmy jednak, że dzisiaj jednym z głównych zadań ogrodów jest ochrona gatunkowa zwierząt.

Działania w zakresie ochrony zwierząt prowadzi się bezpośrednio w ogrodach zoologicznych, ale także poza nimi, w terenie właściwym dla danych gatunków. Część tych działań podejmuje się bezpośrednio (wyjazdy pracowników naukowych, wolontariuszy itp.), ale ogromne znaczenie ma też pomoc materialna. Dlatego też ogrody prowadzą wiele działań dla pozyskania środków finansowych przeznaczanych na pomoc zagrożonym gatunkom zwierząt.

Dzięki hojności tysięcy osób odwiedzających wrocławskie zoo, zagrożone wyginięciem dzikie zwierzęta żyjące na czterech kontynentach otrzymają spore wsparcie. W ubiegłym roku wrocławski ogród i Fundacja DODO pozyskały prawie 834 tys. zł. To rekordowa kwota.

Jak mówi Joanna Kasprzak, prezes wrocławskiego ogrodu, dzięki zebranym pieniądzom udało się wesprzeć ponad trzydzieści projektów ochroniarskich na całym świecie i tym samym realnie pomóc między innymi tygrysom sumatrzańskim, nosorożcom indyjskim, orangutanom borneańskim, lemurom katta czy pingwinom przylądkowym.

– Tak wielka kwota jest zasługą wszystkich naszych darczyńców, których sercom bliska jest ochrona przyrody. Serdecznie dziękujemy każdemu, kto zdecydował się dołożyć 1 zł, kupując bilet „ZOO na ratunek”, czy oddać swój procent podatku dochodowego naszej Fundacji ZOO Wrocław – DODO lub wspomóc jej projekty w inny sposób. To tak wiele dla nas znaczy i przynosi realną pomoc zwierzętom – mówi Joanna Kasprzak.

Lemury katta

– Na rekordową kwotę złożyły się zarówno darowizny i wpłaty dla DODO, jak i złotówki dopłacane dobrowolnie do biletów do zoo w ramach akcji „ZOO na ratunek”. Prawie 400 tys. osób w 2022 roku zdecydowało się na taką wpłatę. Środki te w całości są przekazywane na ochronę zagrożonych gatunków zwierząt – mówi Marta Gondek, prezes zarządu Fundacji DODO. – DODO już planuje kolejne działania, w tym jesienny dziki bieg alejkami zoo, czyli Wild Run, który w 2022 roku także przyniósł rekordowy zysk w wysokości ponad 82 tys. zł. Duży udział miały też wpłaty z 1 proc. podatku – kolejne 82 tys. zł. W tym roku ze swojego zeznania podatkowego można odpisać 1,5 proc. podatku, co pozwoli zwiększyć pomoc zagrożonym gatunkom zwierząt – dodaje szefowa fundacji.

Fundacja ZOO Wrocław – DODO od lat prowadzi kilkadziesiąt projektów, których celem jest ochrona ginących gatunków zwierząt. Każda złotówka jest rozliczana, a pomoc płynie na konkretne cele. Przykładowo opłacenie pensji strażników przyrody chroniących okapi w Demokratycznej Republice Konga to w przybliżeniu 2300 zł miesięcznie, koszt odchowu jednego pingwina, czym zajmuje się organizacja Sanccob z RPA, to 3000 zł. Za jedną fotopułapkę stawianą na trasach migracji zwierząt na Borneo trzeba zapłacić około 2000 zł. Z kolei dzienny koszt wyżywienia lemurów katta w ośrodku Reniala na Madagaskarze to około 70 zł. Przekazywane kwoty są różne, a DODO odpowiada w ramach potrzeb na prośby każdej organizacji, z którą współpracuje.

Manat z młodym

Od 2016 Fundacja ZOO Wrocław – DODO działa pro bono i współpracuje ze sprawdzonymi organizacjami. Środki finansowe są także przekazywane na badania naukowe i edukację. DODO pomaga między innymi w monitorowaniu i prowadzeniu badań biologii np. dzioborożców palawańskich. Wspiera też edukację mieszkańców środkowej Azji na temat panter śnieżnych i daje im alternatywne – inne niż kłusownictwo – źródło zarobku.

DODO wsparło w 2022 roku łącznie 31 celów: siedem w Afryce (pieniądze dostały między innymi organizacje ratujące fenki, pingwiny, manaty i lemury), 19 w Azji (m.in. dla panter mglistych, śnieżnych, lori kukang, pangolinów, tygrysów, kanczyli, manuli, czy orangutanów), jeden w Ameryce Południowej (pekari Chaco) oraz cztery w Europie (m.in. polskie wilki i rysie). Wśród tych ostatnich, europejskich, projektów znalazł się w ubiegłym roku także wyjątkowy cel. Było to wsparcie dla Ukrainy: łącznie ponad 253 tys. zł dla kijowskiego zoo, rezerwatu Askania Nova i Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) wspierającego ogrody zoologiczne dotknięte wojną w Ukrainie.

(oif)

W tym roku ze swojego zeznania podatkowego można odpisać 1,5 proc. podatku. KRS Fundacji ZOO Wrocław – DODO: 0000623492.