wtorek, 3 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Polskie smaki

Bigos i kapuśniak to najbardziej typowe polskie potrawy, niezapożyczone z innych krajów – przynajmniej tak uważają respondenci, którzy wzięli udział w badaniu „Jak Polacy postrzegają kuchnię polską?”. Co ciekawe, mimo tego to smak słony, a nie kwaśny badani uznali za najcharakterystyczniejszy dla naszej kuchni. Najmocniej kojarzoną z nią przyprawą jest z kolei według respondentów czosnek. Warto też pamiętać, że kuchnia to również niezły biznes…

– Daniem, które respondentom wydało się najbardziej polskie, jest oczywiście bigos. Pojawiał się on też dość wysoko wśród dań, które byśmy zaserwowali obcokrajowcom, aby im przedstawić kuchnię polską – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl dziennikarka i blogerka zajmująca się tematyką kulinarną Małgorzata Minta. Innymi typowymi polskimi potrawami są dla badanych kapuśniak, żurek, kaszanka oraz kotlet schabowy. Z kolei aby pokazać smak polskiej kuchni gościom z zagranicy, respondenci poza bigosem najchętniej poczęstowaliby ich pierogami, sernikiem, a także rosołem.

Skarby kulinarne

Czy dania rodzimej kuchni goszczą na naszych stołach często? Z przeprowadzonego badania wynika, że tak – 75 proc. respondentów jada je co najmniej kilka razy w tygodniu we własnym domu. Rzadziej jedzą oni polskie potrawy w gościnie, a tylko czasami – w lokalu gastronomicznym. Być może wkrótce się to zmieni, a to za sprawą programu Polskie Skarby Kulinarne realizowanego przez MAKRO Polska. Celem programu jest promowanie naszej rodzimej kuchni i dążenie do tego, żeby jej dania, również te mniej znane, coraz częściej pojawiały się w polskich restauracjach, ale też na domowych stołach Polaków.

Kuchnia i edukacja

– Program jest skierowany do przedstawicieli gastronomii, których chcemy zainspirować, żeby w menu polskich restauracji zaczęły pojawiać się tradycyjne polskie potrawy, czyli skarby kulinarne. To może być mocny wyróżnik na rynku i widzimy spore zainteresowanie tym zagadnieniem. Jednocześnie poprzez gastronomię zainteresujemy klienta ostatecznego, konsumenta, który w tych restauracjach dzięki inspiracji zacznie odkrywać, czym była kuchnia polska w przeszłości – mówi Dominik Branny, dyrektor pionu handlowego w MAKRO Polska. W ramach programu dla przedstawicieli świata kulinarnego są organizowane różne warsztaty oraz spotkania. Konsumenci skorzystają zaś na akcji edukacyjnej, która ma im przybliżyć wiedzę na temat kuchni polskiej, a przy okazji zachęcić ich do czerpania z jej bogactw.

(opr. mit)

Nasze i dobre

Polacy coraz większą uwagę przywiązują do tego, co jedzą. Moda na gotowanie, odkrywanie nowego w kuchni zatacza coraz szersze kręgi. Jeszcze nie tak dawno bardzo wiele osób nie zwracało uwagi na to, gdzie kupuje i co kupuje. Jak mówią przedstawiciele samorządu województwa wielkopolskiego, poprzez pracę u podstaw można pokazywać, że warto sięgać po zdrową i tradycyjną żywność – do tego, co pamiętamy z lat dziecinnych. Chcemy przy okazji wspierać małe firmy rodzinne, których produkcja w niewielkich ilościach jest gwarantem wysokiej jakości. Takim miejscem jest między innymi organizowane w Poznaniu Europejskie Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego.

Znakomitym pomysłem promującym nasze i dobre jest prowadzona m.in. przez resort rolnictwa i urzędy marszałkowskie akcja przyznawania tytułów produktów regionalnych i tradycyjnych. „Certyfikowane smaki” to coś, czego coraz częściej szukamy, podróżując po kraju. Nie tak dawno wędrowałem po Podkarpaciu i miałem okazję skosztować kiełbasy pilzneńskiej, kiszki dukielskiej, salcesonu markowskiego oraz gołąbków łemkowskich. Tego się nie zapomina…

(tom)