piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Polskie dziewczyny Bonda. Nie przegap!

18 czerwca o godzinie 11 w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu Związek Szlachty Polskiej organizuje kolejne – drugie już spotkanie z cyklu „Portrety kobiet”.

Jest to kontynuacja idei zapoczątkowanej w zeszłym roku w ramach której organizatorzy chcą przybliżać historie kobiet wywodzących się ze środowiska szlacheckiego. Gośćmi ubiegłorocznej edycji były m.in. takie osoby jak Gabriela Bogusławska i Maria Ponińska córki Róży z Żółtowskich Zamoyskiej, które przedstawiły wzruszającą opowieść o działalności swojej matki oraz dr Stanisław Bogaczewicz z IPN Wrocław opowiadający o Karolinie Lanckorńskiej, z którą miał przyjemność osobiście współpracować.

W tym roku oczekuje nas wątek pasjonujący, a nawet sensacyjny. Tematem czerwcowego spotkania będą „Polskie dziewczyny Bonda”. Krystyna Skarbek, Klementyna Mańkowska czy Władysława Macieszyna to polskie agentki, które wydatnie przyczyniły się do sukcesów zarówno wywiadu polskiego jak i brytyjskiego. O tych niezwykłych kobietach wykazujących się odwagą, błyskotliwością, nieprzeciętną inteligencją i urodą opowiedzą autorzy książek poświęconych tej tematyce.

Spotkanie rozpocznie Jarosław Molenda autor książki „Krystyna Skarbek – królowa podziemia czy zdrajczyni”, który przedstawi gwiazdę służb wywiadu podczas prelekcji pn. „Krystyna Skarbek ulubiona agentka Churchilla”. Tematem wystąpienia Marka Łuszczyny autora książki „Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię’ będzie „Władysława Macieszyna: najważniejsza agentka Piłsudskiego”. Spotkanie zakończy Jerzy Rostkowski autor książki „Świat Muszkieterów. Zapomnij albo zgiń” prelekcją „Polskie arystokratki w konspiracyjnym wywiadzie podczas WW 2”.

Czeka nas zatem sporo wrażeń i opowieści pełnych napięcia. To bez wątpienia impreza, która spotka się z dużym zainteresowaniem zarówno pasjonatów historii jak i fanów Jamesa Bonda. Szczególnie w kontekście zapowiedzi, że główną bohaterką kolejnego filmu ma być kobieta.

Patronem medialnym tegorocznych opowieści o kobietach w historii – podobnie jak przed rokiem – jest „Gmina Polska. Krajowy Przegląd Samorządowy”. (MJ)