piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Polanica-Zdrój: Zmierzamy w dobrym kierunku

Rozmowa z Mateuszem Jellinem, burmistrzem Polanicy-Zdroju

Pierwsze półrocze tej kadencji samorządowej już minęło…

Mateusz Jellin

– …a my już na początku kadencji ruszyliśmy z pełnym impetem do przodu. Oceniam, że jak na te pół roku, to złożyliśmy wiele projektów, w tym wniosek do rządowego programu Senior+ dotyczącego budowy dziennych domów seniora, który skutkował dofinansowaniem naszej inwestycji. Ponadto złożyliśmy szereg wniosków do Ministerstwa Sportu na rozbudowę naszej bazy sportowo-rekreacyjnej, do wojewody dolnośląskiego na przebudowę lokalnych dróg i do Ministerstwa Cyfryzacji w sprawie elektromobilności oraz inne drobne wnioski do urzędu marszałkowskiego i programów transgranicznych. Przygotowujemy się także do realizacji dużych projektów, m.in. remontu i budowy kanalizacji deszczowej, wymiany oświetlenia ulicznego na energooszczędne, ledowe, a w dalszej kolejności przymierzamy się do budowy hali widowiskowo-sportowej i reaktywacji odkrytego basenu. Zatem pomysłów i planów przed naszym samorządem cała masa…

– …i niezła gimnastyka finansowa i logistyczna, związana także z pozyskiwaniem zewnętrznych źródeł pieniędzy na te przedsięwzięcia.

– Oczywiście, bowiem bez zewnętrznych środków finansowych nie jesteśmy w stanie realizować kosztochłonnych inwestycji. Ale dogadujemy się dobrze z sąsiadami – z gminami Szczytna oraz wiejską Kłodzko – i wspólnie staramy się aplikować o fundusze. Dogadaliśmy się w sprawie wspólnych programów dotyczących kanalizacji sanitarnej, rozwoju turystyki i współpracujemy także przy okazji przebudowy drogi krajowej nr 8. Chcę podkreślić, że nie traktujemy się jako konkurenci, lecz sukces upatrujemy w dobrej współpracy i wspólnie próbujemy zrobić coś dobrego dla regionu i naszych lokalnych społeczności.

Jest tajemnicą poliszynela, że przebudowa trasy S8 zdeterminuje rozwój całej Ziemi Kłodzkiej…

– …i jest to nasze okno na świat, które jest niestety przymknięte, co blokuje rozwój całej Ziemi Kłodzkiej, a wieczne tragiczne wypadki i korki to utrapienie i dramaty – nie bez przyczyny droga ta zwana jest drogą śmierci. Na szczęście przebudowa nabiera rumieńców, ruszają konsultacje społeczne w gminach, przez które droga ma przechodzić. Nie będzie prowadzić przez Polanicę, ponieważ ma iść przez Magnice na Boboszów. Natomiast Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje także przebudowę drogi z Kłodzka do Kudowy-Zdroju i my to monitorujemy.

A jak żyje polanicki kurort?

– Kurort rozwija się bardzo dobrze i – moim zdaniem – jesteśmy najpiękniejszym i najchętniej odwiedzanym uzdrowiskiem nie tylko na Dolnym Śląsku, co najlepiej pokazują cyfry i wskaźniki. Liczba turystów, kuracjuszy i gości rośnie z roku na rok, powstaje coraz więcej hoteli, pensjonatów i kwater – ta branża sukcesywnie ewoluuje, podnosząc również standard gastronomii. A gmina musi dorównać prywatnym inwestorom i konsekwentnie poprawiać estetykę miasta. Zatem nawzajem siebie mobilizujemy i oceniam, że zmierzamy w dobrym kierunku.

Jak wygląda współpraca władz gminy z radnymi?

– Współpraca z radą układa się bardzo dobrze, choć radni nie zawsze zgadzają się na moje propozycje. Ale wszystko oparte jest na konstruktywnym dialogu w interesie miasta i jego mieszkańców.

Polanica-Zdrój jest świetnym miejscem do odpoczynku, poprawienia stanu zdrowia…

– …i serdecznie zapraszam do nas czytelników „Gminy Polskiej”. Rozszerzyliśmy naszą ofertę kulturalną, turystyczną i sportową, w każdy weekend jest u nas jakaś duża, fajna impreza i zapewniam, że w Polanicy-Zdroju nikt nudzić się nie będzie. Warto do nas przyjechać, u nas nocować w dobrych warunkach, smacznie jeść i wypoczywać pełną piersią.

Rozmawiał Sławomir Grymin

Mateusz Jellin
Ma 37 lat, żyje w szczęśliwym związku i ma dwójkę dzieci. Bezpartyjny. Wykształcenie wyższe, ukończył Wyższą Szkołę Służb Publicznych we Wrocławiu (administracja i zarządzanie). Już w trakcie studiów został polanickim radnym i był nim przez cztery kadencje. Równocześnie pracował w kadrach oraz był członkiem rady nadzorczej i szefem związków zawodowych w Uzdrowiskach Kłodzkich. W roku 2018 wygrał w drugiej turze wybory samorządowe na burmistrza Polanicy-Zdroju. Miły, otwarty i optymistycznie nastawiony do życia.

Rada Miejska w Polanicy-Zdroju 2018-2023
Marlena Runiewicz-Wac (przewodnicząca), Tadeusz Biskupski (wiceprzewodniczący), Lilianna Babińska, Jolanta Bachry, Zbigniew Bilan, Kazimierz Bumaj, Maciej Cieciuch, Dariusz Domagała, Katarzyna Czaja-Doroszuk, Marcin Fibich, Dorota Groszek, Anna Kościelska, Grażyna Kozioł, Anna Walczuk

Tegoroczne imprezy cykliczne

• 20-23 czerwca Zjazd Polaniczan; • 6 lipca Puchar Polski w Nordic Walking; • w lipcu Lato Filmowe w Hrabstwie Kłodzkim; • 19-21 lipca Festiwal „Pejzaże Kulinarne Polanicy”; • 15 sierpnia Koncert zespołu „Janicki”; • 17-25 sierpnia Międzynarodowy Turniej Szachowy im. Akiby Rubinsteina; • 30 sierpnia do 1 września Zawody Pożarnicze OSP; • 6-8 września XIX Mistrzostwa Polski Oldbojów w koszykówce i Pierwszy Turniej Koszykówki Ulicznej; • 27-29 września Międzynarodowy Festiwal Spółdzielczych Zespołów Artystycznych „Tęcza Polska”; • 11-13 października „Cały Kazio” – VI Festiwal Marii Czubaszek; • 22 listopada VI Spotkania Radością Malowane – festiwal osób niepełnosprawnych; • 15 grudnia Polanickie Kolędowanie.

Urząd Miejski w Polanicy-Zdroju
ul. Jarosława Dąbrowskiego 3
57-320 Polanica-Zdrój
tel. 74 868 06 00
fax 74 868 10 46
um@polanica.pl
www.polanica.pl