czwartek, 23 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Polanica-Zdrój: Perła, która wciąż się rozwija

W gminach, gdzie dywersyfikacja dochodów samorządów jest znacznie ograniczona, pandemia bardzo mocno przeorała ich budżety. Tak jest w tych gminach, których byt i rozwój uzależnione są przede wszystkim od turystyki. Są to również polskie gminy turystyczno-uzdrowiskowe, wśród których prym dzierży dolnośląska Polanica-Zdrój – niekoronowana, piękna królowa Ziemi Kłodzkiej.

Na szczęście pandemia trochę odpuściła i w Polanicy-Zdroju, gdzie wcześniej hotele, pensjonaty i restauracje świeciły pustkami, a samorządowcy zamartwiali się, w jaki sposób zrealizują tegoroczny budżet, dzisiaj jest zupełnie inaczej.

Boom, jakich mało

Mateusz Jellin
Mateusz Jellin

– Na szczęście teraz nastąpiło duże odbicie po pandemicznym ataku i tegoroczny sezon letni jest wyśmienity, tak dobrego dla nas dawno nie odnotowaliśmy – uśmiecha się burmistrz Mateusz Jellin. – Polanica jest teraz pełna gości, turystów i kuracjuszy, a uzdrowiska i wszystkie hotele, pensjonaty oraz restauracje dosłownie pękają w szwach. To dzisiaj widać gołym okiem. A wszystko dlatego, że dysponujemy świetną bazą gastronomiczno-hotelowo-uzdrowiskową, a ludzie chcą wyjść z domu, podróżować, odpocząć po wielu ograniczeniach i po prostu wrócić do normalnego życia. Przecież każdemu z nas brakuje normalności i każdy z nas pragnie zapomnieć o covidzie i – wprawdzie koniecznych – ale czasem dolegliwych obostrzeniach. Stąd też tłumy w naszym mieście, ale także na turystycznych szlakach, które kiedyś były puste, lecz teraz są pełne ludzi, którzy przemierzają je na rowerach, pieszo i z kijkami.

Jest tajemnicą poliszynela, że Polanica-Zdrój ma wiele do zaoferowania turystom lubiącym aktywny wypoczynek i z tego w pełni korzysta.

– Dysponujemy niemałą liczbą szlaków turystycznych, wspaniałymi krajobrazami, piękną okolicą, a do tego jesteśmy świetnym miejscem wypadowym do zwiedzania Ziemi Kłodzkiej i pogranicza polsko-czeskiego – wylicza burmistrz Jellin.

Wszystko zgodnie z planem

O rozwoju każdej gminy świadczy niezbicie realizacja budżetu, wysokość środków finansowych zaangażowanych w przedsięwzięcia inwestycyjne i wielkość zewnętrznych pieniędzy pozyskiwanych przez samorząd. Dzisiaj w Polanicy-Zdroju we wszystkich tych sferach jest naprawdę dobrze.

– Wszystko idzie zgodnie z planem i według wcześniejszych naszych założeń – podkreśla burmistrz Mateusz Jellin. – Ponadto nie ukrywam, że ten rok jest dla nas bardzo dobry także pod względem pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych. Otrzymaliśmy już kilka dotacji do realizacji zadań infrastrukturalnych – m.in. ponad 7 mln zł na wymianę oświetlenia ulicznego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. A nie tak dawno poinformowano nas o przyznanym nam ponad 7-milionowym grancie z Funduszy Norweskich, na rewitalizację zieleni miejskiej.

Stuprocentowe absolutorium

O poziomie współpracy włodarzy gmin z radnymi świadczą między innymi udzielane przez rady, bądź nie, absolutoria. W Polanicy-Zdroju odbyła się już sesja absolutoryjna.

– Otrzymałem wotum zaufania i jednogłośne absolutorium – wspomina burmistrz Jellin. – Uchwaliła to Rada Miejska w Polanicy-Zdroju i bardzo mnie to ucieszyło. Współpraca moja z radnymi nadal układa się bardzo dobrze, wspieramy się nawzajem, a rada inicjuje wiele pomysłów dotyczących rozwoju naszej gminy. Chcę też zaznaczyć, iż radni starają się zrozumieć moje intencje i nie przeszkadzają mi w realizacji moich zamierzeń. Najważniejsze, że dialog między nami jest merytoryczny, nie ma politykierstwa i forsowania partykularnych interesów. Działamy wszyscy na rzecz lokalnej społeczności, to nas łączy i inspiruje, a Polanica to dla nas uniwersalne dobro i wspólne hasło, które nas jednoczy.

Wracają wspaniałe imprezy

W roku 2020 koronawirus zdewastował wszelkie pomysły samorządów dotyczące organizacji imprez kulturalno-sportowo-rekreacyjnych, ale dzisiaj jest już inaczej.

– Choć działamy jeszcze w pewnym reżimie sanitarnym, to jednak nasz tegoroczny kalendarz jest naprawdę przebogaty – zaznacza burmistrz Mateusz Jellin. – Wracamy do formy sprzed pandemii i co weekend jest u nas organizowanych mnóstwo różnorodnych imprez. Były już „Pejzaże kulinarne” – największa tego typu impreza na Dolnym Śląsku – a za chwilę kolejne wydarzenia, w tym „Cud miód”, czyli wszystko o miodzie, roślinach miododajnych i pszczołach. Niebawem zaczniemy festiwal szachowy imienia Akiby Rubinsteina, który ściągnie do Polanicy kilkuset uczestników. Krótko mówiąc, cały czas coś ciekawego się u nas dzieje.

Rewitalizacja i pocovidowa ścieżka

Każdy samorząd realizuje zadania priorytetowe i strategiczne. Dla polanickiego niezmiernie istotnym przedsięwzięciem jest rewitalizacja dawnego ośrodka sportu i rekreacji.

– Zamierzamy tam m.in. wybudować otwarty, duży basen i wielofunkcyjną halę sportową, stadion lekkoatletyczny oraz boisko piłkarskie ze sztuczną płytą – wyjaśnia Mateusz Jellin. – Powstanie tam także wiele innych dodatkowych, wspomagających i prozdrowotnych atrakcji. Trochę już tam zrobiliśmy, powstały nowe korty tenisowe i boiska – teraz zbudujemy skatepark, domek sportowca i strefę aktywności fizycznej. Ponadto niedawno na terenie Parku Zdrojowego otworzyliśmy ścieżkę pocovidową, gdzie fachowcy z wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego przygotowali ćwiczenia, które pomogą rekonwalescentom powrócić do formy i poprawić stan zdrowia. Są tam na tablicach odpowiednie zdjęcia, a prawidłowość wykonywania ćwiczeń prezentuje Monika Pyrek, nasza słynna tyczkarka związana rodzinnie z Polanicą. Zatem zapraszamy wszystkich do Polanicy-Zdroju – perły polskich uzdrowisk.

SG

Kalendarz Polanickich Wydarzeń

14-15 sierpnia Festiwal „Cud miód”.

14-22 sierpnia 57. Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina.

21 sierpnia Teatr w Parku – „Żywe szachy” wg poematu Jana Kochanowskiego.

22 sierpnia „Śniadanie na trawie” (koncert zespołu Ponad Chmurami).

9-12 września XXII Mistrzostwa Oldbojów w Koszykówce.

18 września Grzybów-Zdroje, czyli III Polanickie Grzybobranie.

8-10 października Cały Kazio – VIII Festiwal Marii Czubaszek.