niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Polanica-Zdrój: Myśleć trzeba strategicznie

Rozmowa z Jerzym Terleckim, burmistrzem Polanicy-Zdroju

Ponowna wygrana w wyborach samorządowych, znowu w niełatwej walce w drugiej kadencji.

– Rzeczywiście, już po raz czwarty wygrałem w bezpośrednich wyborach i po raz czwarty w drugiej rundzie…

– …ale, jak mówią jankesi, najważniejsze jest zwycięstwo, choćby jednym punktem.

– W siatkówce dochodzi do piątych rozstrzygających setów, judocy wygrywają także na przewagi, a ja przyzwyczaiłem się już do drugich tur wyborczych.

A jak wygląda nowa rada?

– Jest w niej dziewięciu nowych radnych, którzy muszą się zaznajomić z budżetem miasta, z funkcjonowaniem jednostek związanych z Polanicą i z wieloma innymi zagadnieniami i realiami samorządowymi. Nowi radni szybko zobaczą, że pieniądze muszą być przeznaczane nie tylko na placówki oświatowe, ale również na odśnieżanie miasta, kulturę i promocję, uświadomią sobie, że spektrum wydatków gminy jest bardzo szerokie. Gmina Polanica-Zdrój jest w dobrej kondycji finansowej, zadłużenie na koniec ubiegłego roku wynosi 34 procent…

– …i jest to dobra sytuacja w perspektywie pozyskiwania środków unijnych z nowego programowania.

– Ale do tego pozyskiwania trzeba się dobrze przygotować i zabezpieczyć odpowiednie środki własne.

Pod koniec ubiegłego roku, 19 grudnia, swoje podwoje otworzył w Polanicy Hotel SPA Dr Irena Eris, co wzmocniło bardzo wasza bazę hotelowo-wypoczynkową.

– Jest to przede wszystkim wzmocnienie jakościowe. To wydarzenie porównałbym do otworzenia dawnego Kurhausu, czyli dzisiejszego sanatorium Wielka Pieniawa, w roku 1906. Wtedy właśnie w Polanicy zaczęło się dziać coś wyjątkowego, a kolejnym bardzo ważnym przyczynkiem rozwojowym jest ulokowanie u nas obiektu pięciogwiazdkowego, który powoduje większe zainteresowanie naszym kurortem innych inwestorów.

Czyli zasada domina…

– …i już w maju zostanie otwarty w pobliżu hotelu Ireny Eris nowy obiekt czterogwiazdkowy na 110 miejsc. Jest to kolejny sukces inwestycyjny, kolejne miejsca dla turystów i nowe miejsca pracy. Trzeba się cieszyć, bowiem z tego nasze miasto żyje i dzięki temu się rozwija.

Nie można osiąść na laurach…

– Nie można! Gmina musi się rozwijać, a wzbogacanie infrastruktury jest nie do przecenienia. Miasto musi się zmieniać każdego roku i trzeba myśleć strategicznie.

Rok 2015 jest okresem przygotowań do absorpcji unijnych środków.

– Nie będzie nam łatwo pozyskać te granty, ponieważ w nowym programowaniu 2014-2020 nie przewidziano bezpośredniego skierowania środków finansowych dla gmin i przedsiębiorstw uzdrowiskowych, ani pieniędzy na turystykę. Zatem na pewno będzie trudniej, ale zmusi to nas do większej kreatywności i większej mobilizacji. W tym roku przygotujemy odpowiednie dokumenty, pomysły i dokumentacje oraz pozwolenia na budowę, aby w roku 2016 już aplikować o środki unijne.

A jakie będzie dla was strategiczne ciasteczko w unijnym torcie?

– Interesuje nas kilka rzeczy: na pewno inkubator przedsiębiorczości, nowoczesny system zarządzania miastem (smart city) i zagospodarowanie Wzgórza Marii na Park Nauki. Chcemy też z rozbudować centrum sportowo-rekreacyjne, a przecież mamy już kilka kortów tenisowych, boiska i bieżnie lekkoatletyczne.

Dlatego między innymi Polanica jest uzdrowiskiem dobrym dla każdego…

– …od najmłodszych do najstarszych.

Rozmawiał Sławomir Grymin
 

Rada Miejska w Polanicy-Zdroju

Roman Szymański (przewodniczący), Mateusz Jellin (wiceprzewodniczący), Jolanta Bachry, Beata Bembnik, Zbigniew Bilan, Tadeusz Biskupski, Andrzej Bogacz, Kazimierz Bumaj, Grażyna Kozioł, Ryszard Miller, Łukasz Muc, Grzegorz Orłowski, Anna Stępek, Anna Walczuk, Agata Winnicka