wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Polanica-Zdrój: Kurort na pięć gwiazdek

Rozmowa z Jerzym Terleckim, burmistrzem Polanicy-Zdroju

Wiosna i lato to najlepszy czas dla inwestycji. Jak będzie się zmieniała w tym roku Polanica-Zdrój? Jakie inwestycje są dla jej społeczności najważniejsze?

– Polanica-Zdrój zmienia się cały czas i to jest bardzo ważne! Sądzę, że wcześniejsze inwestycje gminy w infrastrukturę miejską decydują dziś o tym, że teraz inwestuje już u nas kapitał prywatny. Gminne inwestycje to całkowicie przebudowany Park Zdrojowy i Teatr Zdrojowy, pełniący także rolę centrum konferencyjnego. Za tymi inwestycjami poszli, często korzystając ze środków unijnych, przedsiębiorcy, otwierając wiele pensjonatów i hoteli. Warto podkreślić, że są to obiekty czterogwiazdkowe! W tym roku został otworzony kolejny pensjonat, a kilka obiektów jest na etapie gruntownej przebudowy. Także w tym roku wmurowano akt erekcyjny pod budowę Hotelu Spa Dr Irena Eris. To kolejny – po obiektach m.in. na Mazurach i w Krynicy – pięciogwiazdkowy hotel tej firmy. Jego otwarcie jest planowane na sylwestra roku 2014. Do tej pory pięciogwiazdkowe hotele powstawały na Dolnym Śląsku wyłącznie we Wrocławiu, więc bardzo nas cieszy, że teraz przyszedł czas na Polanicę-Zdrój. Może takich obiektów powstanie u nas kilka? Mamy oczywiście także wsparcie inwestycyjne ze strony spółki Uzdrowiska Kłodzkie. Czeka nas otwarcie po przebudowie – dokonanej przy wykorzystaniu środków unijnych – szpitala uzdrowiskowego Korab. A wcześniej miała miejsce przebudowa sanatorium Wielka Pieniawa, czyli naszego sztandarowego obiektu. Bardzo dobre jest także to, że z dniem 2 listopada zeszłego roku nastąpiła komercjalizacja Specjalistycznego Centrum Medycznego, po której okazało się, że nowa pani prezes w sposób bardzo skuteczny uzdrowiła finanse tej placówki. W tej chwili finanse szpitala się bilansują. Sądzę, że na przełomie 2013 i 2014 roku co najmniej dwie, a pewnie nawet trzy nowe inwestycje z najważniejszej dla nas grupy uzdrowiskowo-turystycznej zostaną otwarte na terenie Polanicy-Zdroju.

Niedawno rozmawiałem ze starostą powiatu kłodzkiego Maciejem Awiżeniem, który powiedział m.in., że jedną z najważniejszych spraw do rozwiązania w Kotlinie Kłodzkiej jest komunikacja…

– Zdecydowanie tak! Podstawowym ograniczeniem rozwoju turystyki na Ziemi Kłodzkiej jest stan techniczny drogi S5, prowadzącej z Wrocławia do Kłodzka i dalej, do Kudowy-Zdroju. To zdecydowanie największa bariera, która blokuje rozwój Ziemi Kłodzkiej, i to nie tylko rozwój turystyczno-uzdrowiskowy, ale także agroturystyczny i przemysłowy. I tu powstaje kolejny problem – bezrobocie, które na Ziemi Kłodzkiej jest z tego powodu bardzo duże. Gdyby S5 była drogą sprawną, gdyby od nas można było szybko dojechać na obrzeża Wrocławia, choćby do Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Kobierzycach, sądzę, że wielu mieszkańców Ziemi Kłodzkiej znalazłoby pracę, a firmy okołowrocławskie zyskałyby tak im potrzebne ręce do pracy.

Niedługo nowy okres programowania 2014-2020. Jak pan sądzi, będą w nim pieniądze dla uzdrowisk? I na co w  pierwszej kolejności wydałby pan takie środki?

– Inny nieco będzie system aplikacji, inne też cele, jakie będziemy sobie wyznaczać, bowiem większy nacisk zostanie położony na politykę społeczną. Dużo mniej będzie środków skierowanych bezpośrednio na gminy uzdrowiskowe czy rozwój turystyki. Ale nasze miasto musi się rozwijać, dbając o ochronę środowiska naturalnego wokół Polanicy – chodzi o czystość wody, powietrza; na pewno powstanie kwestia ścieżek ekologicznych. To wszystko kojarzy się z uzdrowiskiem, z kurortem, z naprawą zdrowia i myślę, że programy, które będziemy przygotowywać na lata 2014-2020, będą na te cele nastawione. Nie bez znaczenia jest oczywiście sytuacja finansowa gminy. Już dzisiaj przygotowujemy się na nowe otwarcie i muszę powiedzieć, że stan naszych finansów jest dobry – poziom zadłużenia gminy na początek drugiego półrocza powinien wynosić około 22 proc. w stosunku do budżetu. Jesteśmy przygotowani i do kredytowania, i do pozyskiwania środków własnych.

 

Polanica Zdrój park
Park Zdrojowy

 

Zapraszamy więc do Polanicy – w lipcu odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Uzdrowiskowej, w sierpniu – Międzynarodowy Turniej Szachowy im. Akiby Rubinsteina…

– Do tego jeszcze we wrześniu Bike Maraton, a w październiku eliminacje samochodowego Rajdu Dolnośląskiego…

Także we wrześniu – Dni Polanicy. Zapraszamy!

Rozmawiał Sławomir Grymin (TS)

Tekst ukazał się w „Gminie Polskiej” nr 2/2013