czwartek, 20 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Polanica-Zdrój: Dobry początek samorządowej drogi

Zrealizowanie zaplanowanych zadań, skuteczne pozyskiwanie finansowych środków zewnętrznych, wzorcowa wręcz współpraca władz gminy z jej radą, świetny rozwój turystyki, wreszcie rekordowy przyszłoroczny budżet i ambitne plany – to tylko niektóre aspekty charakteryzujące samorząd Polanicy-Zdroju, pięknego i gospodarnego klejnotu błyszczącego mocnym światłem w koronie zdrojowej Polski. W tym miejscu warto jest żyć i prowadzić swoje biznesy, tutaj dobrze jest wypoczywać, leczyć się i nigdy nie ma czasu na nudę.

Są takie miejsca na mapie Dolnego Śląska, o których można mówić i pisać tylko dobrze, jeśli nie bardzo dobrze. Taka jest właśnie Polanica-Zdrój, przyciągająca przez cały rok do siebie turystów i kuracjuszy nie tylko krajowych, ale również gości zagranicznych. Warto podkreślić, że gmina ta rozwija się, hołdując zasadzie zrównoważonego rozwoju, a konsekwentna działalność miejscowego samorządu daje konkretne efekty między innymi w sferze rozwoju bazy infrastrukturalnej.

Polanica-Zdrój z roku na rok jest coraz piękniejsza, gospodarniejsza i stała się swoistą przystanią dla ludzi, którzy szukają spokoju, odpoczynku, kulturalnej zabawy i pragną podratować swoje zdrowie. Także rok 2019 – pierwszy rok historycznej pięcioletniej kadencji samorządowej – można tu uznać bez wątpienia za rok sukcesu również dlatego, że wykonano kilka istotnych inwestycji, ważnych również dla estetyki i rozwoju bazy kulturalno-rekreacyjno-sportowej oraz szeroko pojętej infrastruktury uzdrowiska. Dzięki temu zazielenił się Mały Rynek, a – w ramach programu „Posprzątaj po swoim psie” – w najbardziej newralgicznych miejscach pojawiły się dystrybutory z psimi pakietami. Także w tym roku kompleksowo wyremontowano ul. Tadeusza Gajcego, przeprowadzono remont chodnika przy ulicach Mariańskiej i Leśnej oraz wybudowano wodociągi przy ulicach Polnej, Sportowej, Zdrojowej, Mickiewicza i Granicznej.

– Ponadto pozyskaliśmy wsparcie finansowe na remont ul. Zwycięzców, dom seniora, WiFi, Otwarte Strefy Aktywności, przebudowę dwóch boisk i kortów na terenie polanickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz opracowaliśmy dokumentację projektową kilku ulic – wylicza burmistrz Mateusz Jellin. – A poza tym zaprosiliśmy do nas Monikę Pyrek, która dla polanickich dzieci poprowadziła Alternatywne Lekcje Wuefu, a także przebadaliśmy seniorów pod kątem osteoporozy, przeprowadzając bezpłatne badania z Fundacją Ronalda McDonalda i wykonaliśmy bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet.

Polanica-Zdrój znana jest również i ceniona za wiele zróżnicowanych i przemyślanych wydarzeń kulturalnych i artystycznych. W roku 2019 były to m.in.: Spotkania Tradycji Wielkanocnych, Ogólnopolskie Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP, Międzynarodowy Festiwal Twórczości Dziecięcej „Kalejdoskop Talentów”, Festiwal Zespołów Artystycznych „Tęcza Polska”, „Pejzaże Qulinarne Polanicy”, „Grzybów Zdroje”, Festiwal Marii Czubaszek „Cały Kazio”, Festiwal Osób Niepełnosprawnych „Spotkania radością malowane”, Puchar Polski Nordic Walking, BikeMaraton oraz SuperBieg.

– Chcę zaznaczyć, iż wraz z burmistrzami Szczytnej i Stronia Śląskiego zainicjowaliśmy działania zmierzające do utworzenia szlaku szklarskiego – podkreśla burmistrz Jellin. – Staraliśmy się być wszędzie tam, gdzie byliśmy potrzebni, i w miejscach, gdzie działo się coś ważnego. Wspieraliśmy inicjatywy mieszkańców, zarówno artystyczne, jak i sportowe oraz społeczne. Spotykaliśmy się z dziećmi i seniorami, odwiedzaliśmy także miejsca upamiętniające ważne chwile i tragiczne wydarzenia. Ponadto nawiązaliśmy współpracę z włoskim miastem Comacchio i sfinalizowaliśmy porozumienie ze stolicą Kaszub Kartuzami – oczywiście podtrzymując kontakty z pozostałymi miastami partnerskimi. Uważam, że jesteśmy samorządem otwartym, czego przejawem jest systematycznie prowadzony profil burmistrza na portalu Facebook.com, wydawanie dwa razy w roku „Biuletynu Informacyjnego” oraz zmodernizowanie strony www.bip.polanica.pl, wdrożenie bezpłatnej aplikacji „Blisko”, organizowanie spotkań z mieszkańcami i wtorkowe dyżury w naszym urzędzie miejskim.

Rok 2019 był naprawdę dobrym okresem dla Polanicy. Budżet gminy samorząd zrealizował z nadwyżką, pozyskano na zadania wiele zewnętrznych grantów za prawie 3 mln zł i wzorcowo przebiegała współpraca władz gminy z radą miejską, innymi samorządami, Uzdrowiskami Kłodzkimi i Nadleśnictwem Zdroje. A przyszły rok to rekordowy budżet wynoszący 48 mln zł, z czego aż 15 mln zł będzie wydanych na inwestycje, w tym ważne projekty drogowe, oraz 2 mln zł na opiekę senioralną.

– Będzie to ambitny, proinwestycyjny budżet, ale jesteśmy na początku naszej wspólnej drogi i działań dla dobra Polanicy, rozwijania naszej małej ojczyzny i owocnej, pełnej sukcesów – mam nadzieję – pracy na rzecz całej naszej wspaniałej społeczności – uśmiecha się burmistrz Mateusz Jellin.

S.G.

Inwestycje zrealizowane w roku 2019

• Przebudowa ul. Tadeusza Gajcego. • Budowa sieci wodociągowej przy ul. Polnej. • Budowa chodnika przy ul. Mariańskiej (I etap). • Budowa drogi gruntowej przy ul. Fabrycznej i budowa gruntowej drogi dojazdowej przy ul. Mickiewicza. • Budowa sieci wodociągowej i odcinka drogi gruntowej przy ul. Mickiewicza, w celu zasilenia działek budowlanych w wodę. • Przebudowa nawierzchni chodnika przy ul. Leśnej. • Wykonanie nawierzchni drogi na ul. Wisławy Szymborskiej i wykonanie nawierzchni asfaltowej w łączniku drogowym pomiędzy ul. Widok – Słoneczną. • Opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy ul. Kłodzkiej na odcinku od ul. Warszawskiej – Wojska Polskiego do ul. Tranzytowej. • Wykonanie dokumentacji projektowej ul. Orkana i ul. Zakopiańskiej. • Wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy ul. Zwycięzców. • Wykonanie nawierzchni w obrębie nowo wykonanych mostów przy ul. Rybnej. • Wykonanie sieci wodociągowej przy ul. Granicznej i wymiana sieci wodociągowej przy ul. Zdrojowej. • Budowa nowych punktów świetlnych przy ul. Rybnej – Bystrzyckiej. • Zakup i montaż wiaty drewnianej przy Białym Orliku. • Budowa budynku socjalno-bytowego „Dom Sportowca” przy ul. Sportowej.

Radosnych, pełnych miłości Świąt Bożego Narodzenia i wiele zdrowia, pogody ducha

i realizacji nawet najbardziej odważnych planów w Nowym Roku 2020

Mieszkańcom Polanicy-Zdroju i Czytelnikom „Gminy Polskiej”

życzą

Burmistrz Mateusz Jellin i Przewodnicząca Rady Miejskiej Marlena Runiewicz-Wac