czwartek, 13 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Polanica-Zdrój: Dobra passa trwa

Rozmowa z Mateuszem Jellinem, burmistrzem Polanicy-Zdroju

Czy można już dzisiaj przewidzieć, jaki będzie dla samorządu Polanicy-Zdroju rok 2020?

Mateusz Jellin

– Rok ubiegły był dla nas rokiem dobrym, a z dużym prawdopodobieństwem mogę założyć, że rok 2020 będzie jeszcze lepszym. Z drugiej strony rok ten przyniesie niemałe utrudnienia dla naszych mieszkańców i turystów, bowiem będziemy realizować sporo inwestycji infrastrukturalnych. Pozyskaliśmy ponad 8 mln zł na modernizację sieci kanalizacji deszczowej w mieście, w ramach Funduszu Dróg Samorządowych realizujemy jedno zadanie drogowe, a dwa następne czekają już na pozytywną opinię ministra. Ponadto przy współpracy z województwem dolnośląskim będziemy realizowali kolejne zadania drogowe, dlatego Polanica-Zdrój będzie dość mocno rozkopana, a do tego nasza spółka – używając kolokwializmu – przerobi grubo ponad milion złotych, modernizując sieć wodno-kanalizacyjną. Zatem, jak widać, w roku 2020 będzie się sporo działo w sferze infrastrukturalnej.

Widać, że trudności czeka was niemało, ale nic się nie zadzieje na zasadzie „stoliczku nakryj się”, i jeśli powiedziało się A, to trzeba powiedzieć B.

– To jasne, choć czekające nas zadania może nie są zbyt widowiskowe czy medialne, bowiem wiążą się z różnymi pracami ziemnymi. Równocześnie są to wielomilionowe nakłady finansowe, które musimy zainwestować, aby Polanica-Zdrój prawidłowo się rozwijała, by mieszkańcy gminy mieli dobrą i czystą wodę, a miasto
było przyjazne i nowoczesne także pod względem ekologicznym.

W koronie polskich kurortów zajmujecie jedno z poczesnych miejsc, lecz kto nie idzie do przodu, ten stoi w miejscu, a nawet się cofa. Co zatem będzie w Polanicy-Zdroju do zrobienia w najbliższym czasie w sferze wypoczynkowo-turystyczno-zdrojowej?

– W ostatniej kampanii wyborczej obiecywałem m.in. rewitalizację naszego dawnego Ośrodka Sportu i Rekreacji – i to się teraz dzieje. W zeszłym roku za ponad 600 tys. zł wybudowaliśmy Domek Sportowca, zewnętrzne siłownie i plac zabaw za kolejne 200 tys. zł, a w tym roku powstaną nowe korty i boisko wielofunkcyjne oraz przygotowujemy projekt dotyczący rewitalizacji basenu kąpielowego. Poza tym – z myślą o kuracjuszach i gościach – chcemy utworzyć w mieście kolejny park, który byłby połączony z parkiem zdrojowym.

Polanica-Zdrój nie rozwijałaby się tak dynamicznie, gdyby nie dobra współpraca władz gminy z jej radnymi. A przecież – zgodnie ze starorzymską zasadą – „gdzie zgoda, tam zwycięstwo”.

– Rzeczywiście u nas tak jest i zgodnie współdziałamy, nie tylko z naszą radą miejską, ale również z urzędem marszałkowskim i sąsiednimi gminami oraz instytucjami i podmiotami gospodarczymi – także Lasami Państwowymi, Uzdrowiskami Kłodzkimi i polanickim szpitalem. Ta zgodna współpraca jest budująca i dająca pozytywne efekty i pragnąłbym, aby trwała do końca co najmniej tej kadencji.

Owocem otwarcia Polanicy-Zdroju na szeroki świat jest także coraz większa liczba waszych przyjaciół, a samorząd polanicki zawiera też kolejne umowy partnerskie o współpracy także z gminami zagranicznymi.

– W zeszłym roku podpisaliśmy dwie umowy partnerskie, jedną ze stolicą Kaszub, Kartuzami, i drugą – z włoskim Comacchio. Chcę podkreślić, że współpraca z Kartuzami kwitnie, a Kaszubi to naprawdę życzliwi, przyjacielscy, otwarci i pracowici ludzie.

A jakie są pana zdaniem najważniejsze atuty polanickiej ziemi?

– To przede wszystkim ludzie budujący i cementujący społeczeństwo obywatelskie, ludzie mądrzy i gospodarni, tworzący także lokalny samorząd działający na ich rzecz. Mamy naprawdę wspaniałych mieszkańców, a naszym dodatkowym walorem jest położenie Polanicy-Zdroju. Niemcy kiedyś mówili, iż jest to „ziemia Pana Boga”, i rzeczywiście mamy wszystko, czego ludziom potrzeba do szczęścia – m.in. przepiękne krajobrazy, czyste powietrze i wodę.

Rozmawiał Sławomir Grymin

Kalendarz polanickich wydarzeń

• 27-29 marca Międzynarodowy Festiwal Twórczości „Kalejdoskop Talentów” (międzynarodowy przegląd zespołów artystycznych z Polski, Białorusi, Rosji, Ukrainy i Litwy), • 1-3 maja Majówka Polanicka (różne wydarzenia rozrywkowo-sportowo-rekreacyjno-kulturalne rozgrywające się w mieście i Teatrze Zdrojowym), • 16-17 maja Bike Maraton i Super Bieg, • 1 czerwca Dzień Dziecka, • 5-7 czerwca V Mistrzostwa Polski Oldbojów w Piłce Nożnej 50+, • 11-14 czerwca V Zjazd Polaniczan (spotkanie dawnych i dzisiejszych mieszkańców Polanicy-Zdroju), • Czerwiec-wrzesień Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, • 4-5 lipca Puchar Polski Nordic Walking/Bieg Niedźwiedzia, • 17-19 lipca Pejzaże Kulinarne Polanicy (warsztaty, targi, degustacje lokalnych produktów), • Lipiec Lato Filmowe w Hrabstwie Kłodzkim (festiwal prezentujący dzieła światowej kinematografii, projekcje w Teatrze Zdrojowym i muszli koncertowej), • 15-16 sierpnia Cud Miód, • 22-30 sierpnia Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina, • 5 września Grzybów Zdroje, • 11-13 września XXII Mistrzostwa Polski Oldbojów w Koszykówce II Streetball Polanica-Zdrój, • 25-27 września Międzynarodowy Festiwal Spółdzielczych Zespołów Artystycznych „Tęcza Polska”, • 9-11 października Cały Kazio – VII Festiwal Marii Czubaszek, • 30 października Święto Dyni, • 20-21 listopada Międzynarodowy Festiwal Poezji „Poeci bez granic”, • 27 listopada VI Spotkania Radością Malowane, • 12 grudnia Polanickie Kolędowanie.