niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Pokojowy protest to nie piractwo

Jerzy Szumlański przewodniczący Rady Gminy Lubin, prosi internautów o pomoc w sprawie akcji solidarnościowej z aktywistami Greenpeace „Tak, jestem 1 z 30”

Przewodniczący Rady Gminy Lubin gorąco prosi internautów i wszystkich wrażliwych na los ludzi broniących praw obywatelskich o solidarność z zatrzymanymi przez rosyjską straż przybrzeżną podczas pokojowego protestu przeciwko niszczeniu Arktyki.

Jerzy Szumlański: „.. otrzymałem właśnie list z prośbą od Roberta Cyglickiego, koordynatora kampanii „Uratuj Arktykę” o przyłączenie się do akcji solidarnościowej w obronie aresztowanych pod absurdalnym zarzutem piractwa, 30 aktywistów i członków załogi statku Greenpeace „Arctic Sunrise”, w tym naszego rodaka Tomasza Dziemiańczuka – pracownika naukowego Uniwersytetu Gdańskiego. Nie wahałem się ani chwili przekazując swoje poparcie na stronie http://greenpeace.pl/1z30/

Tym jednym gestem ja i inni mieszkańcy naszego regionu możemy wesprzeć ludzi, którzy wykazują się wielką odwagą i determinacją w walce o ochronę środowiska naturalnego przeciw globalnym interesom firm paliwowych, które są z całą mocą wspierane przez aparat państwa rosyjskiego.

Uważam, że tworzy się właśnie niebezpieczny precedens, bowiem na naszych oczach próbuje się brutalnymi metodami uciszyć pokojowo protestujących obywateli międzynarodowej społeczności. Siedząc cicho, nie reagując dajemy przyzwolenie na dalsze takie akcje.

Pytam kto będzie następny? Kogo aresztują władze kolejnych państw w trakcie następnych protestów w obronie środowiska czy swojej własności…

Akcję „Tak, jestem 1 z 30” wspieram, tym bardziej, że dokładnie rok temu (5/6 października 2012) w naszej gminie i regionie zagrożonym odkrywką gościliśmy pana Roberta i jego kolegów z Greenpeace w ramach kampanii informacyjnej „Energoetyczni” przeciw planom budowy nowych kopalni węgla brunatnego. Wtedy oni wspierali nas, zwykłych mieszkańców gmin dziś my możemy pomóc im.

Apeluję, a robię to w tej formie po raz pierwszy, przyłączmy się masowo do tej akcji pokażmy, że jesteśmy razem z protestującymi, także w naszym imieniu, odważnymi ludźmi”.

Link   http://greenpeace.pl/1z30/